Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) “esnek destek sistemine geçiş” programı çerçevesinde desteklenecek KOBİ bekliyor. 15 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan yönetmelikle KOSGEB?e yeni bir sistem geldi. Bir süredir uygulanan ?esnek destek sistemine geçiş? programının detaylarını, www.kosgeb.gov.tr adresinden öğrebileceksiniz. Burada programın ana hatlarını özet olarak bulacaksınız:

Yeni destekler ve eleman desteği

Bu destek en az dört yıllık yeni eleman istihdamı için veriliyor ve üst limiti 20 bin TL.

Danışmanlık desteği

20 adam-gün için azami 4 bin TL, program süresince en fazla 20 bin TL destek veriliyor.

Eğitim desteği

İşletmelerin Genel yönetim, Pazarlama Yönetimi, Üretim Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Mali İşler ve Finansman Yönetimi, Dış Ticaret ve Uluslar arası Mevzuat, Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri, Yenilik, Mesleki Teknik Eğitim, CE İşareti, Ürün Belgelendirme ve Çevre konularında alacakları eğitimlere destek veriliyor.

Enerji verimliliği desteği

İşletmelerin enerji verimliliği kapsamında alacakları etüt, danışmanlık ve eğitim hizmetlerine destek veriliyor.

Tasarım desteği

İşletmelerin ürün tasarımı için satın alacakları tasarım hizmetlerine ilişkin giderlere destek veriliyor.

Sınaî mülkiyet hakları desteği

Türk Patent Enstitüsü (TPE) muadili yurt dışı kurum/kuruluşlardan alacakları marka tescil belgeleri için yaptığı giderlerle marka vekili giderlerine de destek kullandırılıyor.

Belgelendirme desteği

İşletmelerin Türkiye Akreditasyon Kurum (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş oldukları konularda alacakları ürün, sistem, personel, laboratuar akreditasyon belgelerine ilişkin giderlerine destek veriliyor.

Test analiz ve kalibrasyon desteği

İşletmelerin, kamu kuruluşları ve üniversitelerce kurulmuş yurtiçi yurtdışı laboratuarlardan alacakları test, analiz, kontrol-muayene ve kalibrasyon hizmetleri için destek veriliyor.

Ar-Ge ve inovasyon programı

Yeni sistemde kira desteği, donanım desteği, personel gideri desteği, proje geliştirme desteği, başlangıç sermayesi desteği bulunuyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın