Rusya geçtiğimiz günlerde bir fırsatı değerlendirerek sesini dünyaya yeniden duyurdu. Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen ?Bin Yılın Kalkınma Programı? çerçevesinde konuşan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tüm dünyaya çağrıda bulundu.

Lavrov bugün varolan çekişme ve anlaşmazlıkların giderilmesinde izlenmesi gereken yolun her zaman barış içinde çözüm olması gerektiğini yineledi. Rusya bunun aksi bir davranış olan Gürcistan?ın 2008 yılındaki girişimin sonucunun savaş olduğunu ve sonucunun da bugün yaşanan örneği oluşturduğunu söyledi. Fakirliğin dünyada terörizmi körüklediğinin gözden uzak tutulmaması gerektiğine dikkat çeken Rusya bunun önlenebilmesi ve ortadan kaldırılmasının bir sorumluluk olduğunu yeniden gündeme oturttu.

Rusya, Sovyetler Birliği döneminde olduğu gibi bundan böylede birçok ülkeye ekonomik katkı yapmaya devam edecek. Birleşmiş Milletler’de konuşan Sergey Lavrov; Sovyetler Birliği’ne olan eski borçların silinmesi yanında başta çok sayıda Afrika ülkesi olmak üzere çeşitli devletlere parasal yardımın süreceğinin altını çizdi. Bu yardımlardan tabii ki eski Sovyetler Birliği üyesi olan ülkelerde yararlanacaklar. En çok da fakir Kırgızistan ve Tacikistan bu olanaklardan yararlandırılacak. Ruslar sadece 2009 yılında dünyanın çeşitli ülkelerine 800 milyon dolar tutarında maddi yardım sağlamış bulunuyor.

Rusya bunun yanında küresel ısınma konusunu da ciddiye almaya başladığının işaretlerini vermeye başladı. Küresel ısınmanın getirdiği olumsuzlukları önleyebilmek için Rusya kurduğu fona para aktarımına da hız veriyor. Lavrov?un konuşması ve vurgulamaları bu günün Rusya?sının aynı eski günlerde olduğu gibi yani Sovyet dönemi, dünya sorunlarında söz sahibi bir ülkenin çıkışı olarak da algılanabilir.

Birleşmiş Milletler arenası herkesin kendini anlatma kürsüsü, Rusya da bu hakkını kullanarak, isteklerini yeniden dünyaya duyurmak istedi. Lavrov bu fırsatı iyi kullandı?


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın