Kas gücüne dayalı devr-i alem projesini gerçekleştirmek üzere 2007 yılında yola çıkan ve şu anda Hint Okyanusu’nda kürek çekmekte olan Türk gezgin Erden Eruç, 31 Ağustos itibariyle okyanuslarda kürek başında geçirdiği toplam 542 gün ile kariyer toplamında en uzun süre denizde kalan kürekçiler sıralamasında dünyada ikinciliğe yükseldi. Eruç, 1969 yılında Atlantik’i tek başına kürekle geçerek bir ilke imza atan ünlü İngiliz denizcisi John Fairfax’in toplamını geçerek ikinci sıraya yerleşti. Birinci sırada ise 937 günle İngiliz denizci Peter Bird var.
2007 yazından beridir dünyanın çevresini kas gücüyle dolaşma hedefiyle Aktaş Group ana sponsorluğu altında Altı Zirve Projesi’ni sürdüren ve devr-i alem yolculuğunda bugüne kadar Pasifik Okyanusu ile Bismarck ve Mercan denizlerini kürekle geçen Erden Eruç, şu anda Hint Okyanusu’nda yol alıyor ve hava şartları izin verirse 10 Kasım tarihi civarında Afrika anakıtasında karaya ayak basacak. 13 Temmuz 2010 tarihinde Avustralya’nın batı sahilindeki Carnarvon kasabasından Hint Okyanusu’na kürekle açılan Eruç, böylece okyanus kürekçiliği kariyerinde hayatının toplam 600 gününden fazlasını bir kayıkta geçirmiş olacak. İngiliz okyanus kürekçisi Peter Bird, 1996 yılında dünyada kalma rekorunu kaydettiği 937?nci gününde denizde kaybolmuştu.
2006 baharında Atlantik’te “kürekle okyanus geçen ilk Türk” unvanının sahibi olan Erden Eruç konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Son derece farklı ve zorlayıcı yaşam koşullarına uymayı gerektiren denizler üzerinde aylarca yaşamayı başaran kişilerin sayısı gerçekten çok az. Okyanus kürekçiliği tarihinde önemli bir yere sahip, ilkleri başarmış bir isim olan John Fairfax’in toplamını aşmak benim için bir şereftir. Fairfax’ın rekorunu 1972’den bu yana kıran olmamıştı.”
Hint Okyanusu’nu geçmesinin ardından Erden Eruç’un Altı Zirve Projesi’ni tamamlamak için Kilimanjaro, Aconcagua, Everest ve Elbrus zirvelerini  tırmanması gerecek.
Eruç’un günlüğünü okuyarak gelişmeleri günbegün takip etmek isteyenler http://www.KaslaGit.com sitesini ziyaret edebilirler.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın