New York’ta bir bankanın önünde son model Rolls Royce otomobil durdu. İçinden inen adam hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söyledi. Görevli onu müşteri temsilcisine götürdü. Adam çok acele bir iş için Avrupa’ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli 5 bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi. Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra, döndü; “Ticari ve mali sicilinizi inceledik, bu krediyi almanız için bir engeliniz yok” dedi ve ekledi:

“Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız, banka olarak sizi resmen tanımıyoruz, bu nedenle söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız…”

Adam cebinden Rolls Royce’un anahtarını çıkardı ve bankanın müşteri temsilcisine uzattı:

“Çok acelem var, uçağa yetişeceğim” dedi, “Kapıdaki Rolls Royce’umu teminat olarak alabilirsiniz.”

Kredi ve teminat işlemleri çok hızlı bir biçimde tamamlandı. Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler, adama da 5 bin dolar krediyi verdiler.

Müşteri temsilcisi kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve yeni müşterinin çok büyük bir işadamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi.

Bir hafta sonra adam gelip borcunun anaparası 5 bin dolar ile bir haftalık faizi 9,5 doları ödedi.

Ancak müşteri temsilcisi bir türlü merakını yenemiyordu, işadamına sordu:

“Sizin çok büyük bir işadamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim, yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan 5 bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?”

Adam hafifçe gülümsedi:

“Siz de bana lütfen söyler misiniz?” dedi, “Böyle lüks bir otomobili New York’ta hangi kapalı garaja bir hafta boyunca dokuz buçuk dolara bırakabilirsiniz?”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın