Ramazan ayında durgun bir sezon yaşayan esnafın yüzü bayram alışverişlerinde de gülmedi. Esnaf şimdide birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının derdine düştü. Esnafı en çok korkutan ise birikmiş borçları 3-4 katına çıkaran gecikme faizleri?
Geleneksel perakende sektörünün giderek kabuk değiştirdiğini ve en durgun sezonunu yaşadığını belirten esnaf teşkilatı yöneticileri, borçların yapılandırılmasında gecikme faizlerinin kaldırılmasını istediler. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizinin yanısıra perakende sektöründeki yıkıcı değişime dikkat çekti. Yılmaz, ?Bir yanda AVM?ler, diğer yanda ucuzluk ve outlet center gibi işporta pazarları geleneksel çarşıları bitirme noktasına geldi. Ülkemizde istihdamın yüzde 60?ını sağlayan esnaf gerçekten zorda. Sayın Başbakanımız borçlara yeni bir yapılandırma sözü verdi. Ancak borçlara sadece taksitlendirme esnafa nefes aldırmaz.Birikmiş gecikma fazileri de silinmeli? dedi.
Vergi ve SGK prim borçlarının gecikme faizleriyle 3-4 katına çıktığını belirten Yılmaz şunları söyledi:
?Reel faizler yüzde 6-7 ama maalesef gecikme faizleri yüzde 30?ları buluyor. Bu gerçekten esnafı çıkmaza sokuyor. İlgili bakanlık ve çalışma grubu tarafından bu konunun dikkate alınacağını umuyoruz.?
Ramazan ayı masrafı ile okul harcamalarının bir araya gelmesiyle vatandaşın da sıkıntılı olduğunu ve alışverişte zorlandığını belirten İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, ?Faizsiz bir borç yapılandırması ile esnafa gerçek bir bayram yaşatılsın istiyoruz? dedi.sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın