Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

İstanbul’da Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen görüşmede Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da hazır bulundu. Basın mensuplarının kısa bir süre görüntü almasına izin verilen görüşme, daha sonra basına kapalı devam etti.

Görüşme sonrasında basına açıklama yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, kurdaki hareketin bütün sektörleri etkilediğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ihracatın genel durumu ile ilgili bilgi verdiklerini söyledi. İhracatçının kur konusundaki sıkıntısını dile getirdiklerini belirten Büyükekşi, Başbakan Erdoğan’ın faiz konusunda notlar aldığını ifade etti. Merkez Bankası’nın rezervinin 100 milyar doları geçmesi gerektiğini ve döviz alım miktarını 40 milyon dolardan günlük 120 milyon dolara çıkarmasını ve faiz indirmesi şeklindeki görüşlerini Başbakan Erdoğan’a ilettiklerini söyledi.  Büyükekşi, bu görüşmenin aslında 3 Haziran 2010’da yapılan TİM Genel Kurulu’nda seçilen yeni yönetimini tanıştırmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Şu anda Türkiye’de ihracatın geldiği durumu, yıl sonuna kadar hedeflerin ne derecede gerçekleşeceğini bildirdik. Bunun dışında kur konusundaki sıkıntılarımızı Başbakanımızla da paylaştık. Kurun ihracatımız üzerindeki olumsuz etkisini özellikle altını çizerek belirttik. Merkez Bankası’ndan taleplerimizi de ilettik. Çünkü Merkez Bankası ile ilgili özellikle şu anda döviz rezervlerinin yetersiz olduğunu, bunun 100 milyar dolara ulaşması konusunda mutlaka çalışma yapması, özellikle yine 40 milyon dolarlık alımın yetersiz olduğu, bunun en az 120 milyon dolara çıkması gerektiği ve faizler konusundaki görüşümüzü paylaştık. Biliyorsunuz biz son 1,5 aydan beri faizlerin yüksek olduğunu, Merkez Bankası’nın faizleri 0,5 puan düşürmesi gerektiğinden bahsediyorduk. Bunu da paylaştık.”

TİM Başkanı Büyükekşi, 17 Eylül 2010’da da Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile biraraya geleceklerini hatırlattı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın