Montana Devlet Üniversitesi’nde öğrenim gören Türk, Azeri, Gürcü ve Amerikalı öğrenciler ve öğretim üyelerinden oluşan heyetin, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı’nın rotasını izleyen yaz okulu programı sonlandırdı. Öğrenciler güzergâhları boyunca Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Enerji Bakanları ile bir araya gelirken, üç ülkenin tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı buldu.

Öğrencilerin sembolik doğalgaz konteynerini teslim ettikleri tören ise SOCAR’ın İstanbul’daki yeni merkez binasında gerçekleştirildi. Törende öğrencilere bir konuşma yapan SOCAR Türkiye Direktörü Seymur Agayev, yüzyılın projesi olarak adlandırılan “Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve “Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı”nın; enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmakla kalmadığını belirterek, “Bu hatlar aynı zamanda Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin ve stratejik ortaklığının en önemli simgeleri olmuşlardır” dedi.

Petkim’in 2008 yılı mayıs ayında SOCAR & TURCAS ortaklığı tarafından satın alınması ile iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin, ekonomik alanda da teçhiz edildiğini kaydeden Agayev, Montana Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler eliyle yapılan sembolik gaz transferinin, bugünden sonra gelişecek yeni işbirliklerinin  sembolü olacağını vurguladı.

Petkim’in yeni sahibi SOCAR & TURCAS ortaklığının, İzmir’deki Petkim Yarımadası’na Cumhuriyet tarihinin tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımına hazırlandığına dikkat çeken Seymur Agayev, “Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik entegrasyonunu tamamlayacak bu yatırım demetinin, ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağını daha da pekiştireceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

?Gezi güzergahı, 21. yüzyıla da yön verecek?

SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş Ticaret ve İş Geliştirme Direktörü Samir Kerimli de, yaz okuluna katılan öğrencilerin 21. yüzyılın enerji politikalarına yön verecek en önemli güzergâha tanıklık ettiklerini hatırlattı. Bir zamanlar hayal gibi görülen BTC ve BTE hatlarının bugün geçtiği güzergâhlara dostluk, kardeşlik ve refah getirdiğini vurgulayan Kerimli, şu değerlendirmeyi yaptı: “Petkim, SOCAR’ın Azerbaycan dışındaki en büyük yatırımı oldu. Şimdi Petkim’i bulunduğu yerden çok daha ileriye taşıyacak projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Bu yatırımlar sonucunda Petkim’in sektöründe dünyanın en önemli oyuncularından biri olmasını hedefliyoruz. Petkim’in satın alınması da, BTC ve BTE hatlarıyla gelişen dostluk ve işbirliğinin bir sonucudur. Yaz okuluna katılan tüm öğrencilerimizin, ülkelerine döndüklerinde ailelerine ve arkadaşlarına izlenimlerini aktarmalarını diliyoruz. Merhum Cumhurbaşkanımız ve çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu Haydar Aliyev’in ‘İki Devlet, Tek Millet’ ülküsüne sahip çıkan bizler, 21. yüzyılda enerji hatlarının ülkelerimiz ve dünya barışı için taşıdığı önemi çok iyi biliyoruz.”

?2030 yılına kadar enerji talebi 3,5 artacak”

SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise, törende yaptığı konuşmada 21. yüzyılda en önemli emtianın enerji olduğunu vurguladı. Gelişmekte olan ekonomiler içinde enerji talebi en hızlı artan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini anımsatan Aksoy, “Bizler enerjinin, Türkiye’nin geleceğindeki hayati öneminin farkındayız. Bu enerjinin rekabetçi özelliğe sahip olması da büyük önem taşıyor. EPDK’nın öngörülerine göre, 2030 yılına kadar, yani önümüzdeki 20 yılda Türkiye’nin enerji talebi bugüne göre 3.5 kat artacak. Bu süre içinde 210 milyar dolarlık yatırımın yapılması, bu yatırımlardan özel sektörün payına düşen payın 50 milyar dolar olması planlanıyor. Daha net rakamlarla ifade edecek olursak bugün için 205 milyar kwh enerji üretirken, 2030 yılında 710 milyar kwh enerji üretmek zorunda olacağız” dedi.

50 milyon ton kapasiteli BTC ve 6.6 milyar metreküp kapasiteli BTE hatlarının, Türkiye’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirdiğini de sözlerine ekleyen Aksoy, “Sizlerin doğalgaz boru hattının rotasını izleyerek, bir yaz okulu düzenlemeniz bu bakımdan da büyük önem taşıyor. Bizler de Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Petkim’deki ortağımız SOCAR ile bu etkinliğinize destek olmaktan ve sizleri burada misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

“KOBİ’lere vereceğimiz desteği artıracağız”

Törenden sonra, “SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş. yatırım önceliğini artık enerji yatırımlarına mı veriyor” diye soran basın mensuplarına cevap veren Batu Aksoy, KOBİ’ler için önemli bir tedarikçi olan Petkim’in önümüzdeki dönem kapasitesini iki katına çıkartacağını hatırlattı. Aksoy, “Kapasitemizi en az iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Bu KOBİ’lere vereceğimiz desteği artıracağımız anlamına gelir. Petrokimya nasıl ki olmazsa olmazsa, enerji de KOBİ’ler için olmazsa olmazdır. Bu yüzden, kapsamlı enerji yatırımları yapıyoruz. Yatırımlarımız aslında KOBİ’lere daha iyi ve avantajlı ürün vermek içindir” diye konuştu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın