Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından yayımlanan “Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne en üst düzeyde uyum sağlamak için çalışmalarını sürdüren Petkim, İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi?ndeki notunu artırmayı başardı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş. (KOBİRATE) tarafından yapılan çalışma sonucunda şirketin kredi notu, geçen yılki 7.71 seviyesinden 8.19’a yükseldi.

Petkim Genel Müdürü Mehmet Hayati Öztürk, hisselerinin %38.7’si halka açık olan şirketin; “Kurumsal Yönetim İlkeleri”ne en üst düzeyde uyum sağlamayı hedeflediğini hatırlatarak, “Her şeyden önce pay sahiplerimizin hakları, kamunun aydınlatılması ve şeffaflık, menfaat sahiplerinin memnuniyeti, topluma ve çevreye karşı sorumluluk alanlarında sürekli kendimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Yönetim Kurulumuz da, ‘İyi Yönetim’in gerektirdiği uygulamalar konusunda son derece duyarlı davranıyor ve bu ilkeleri içselleştirilerek yürütülmesini özenle gözetiyor” dedi.

“Notumuzu her yıl artıracağız?

Petkim’in Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne Uyum Derecelendirmesini ilk kez 2009 yılında yaptırmasına rağmen 7.71 not alma başarısını gösterdiğini kaydeden Öztürk, her geçen yıl şirketin notunu artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Küresel krizle birlikte dünyanın en büyük şirketlerinin olağanüstü zararlarla varlıklarının sürdüremediklerine dikkat çeken Genel Müdür Öztürk, şöyle devam etti:

“Bu şirketlerin kurumsal itibarları ile birlikte, pay sahipleri, kamu kurumları ve toplum da zarar gördü. Yaşanan bu kötü deneyimler, ‘Kurumsal Yönetim’ anlayışının güçlendirilmesinin önemini daha açık bir şekilde ortaya koyuyor. Petkim, 45 yıllık geçmişi ile zaten var olan kurumsal yapısını, günün gerçeklerine göre sürekli yenileyip dinamik yapısını sürdürme çabası içindedir.”

Petkim ayrıca, 100 puan üzerinden yapılan değerlendirme çalışmasında “Pay Sahipleri” başlığında 80.00; “Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık” başlığında 90.43; “Menfaat Sahipleri” başlığında 92.68 ve “Yönetim Kurulu” başlığında ise 65.36 puan aldı.

Rakamlarla Petkim

>> Şirket, bu yılın ikinci çeyreğinde net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56.6 artırarak 44.5 milyon liraya çıkardı.

>> 2009 yılında 347 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu yılın ilk altı ayında 234 Milyon Dolar ihracat yaptı.

>> Bu yılın ilk altı ayda net satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artarak 921 Milyon Dolar oldu.

>> Kapasite Kullanım Oranı 2010 yılının ilk altı ayında % 95,4’e ulaştı. Bu rakam geçen yılın ilk altı ayında % 88 seviyesindeydi.

>> Petkim 2009 yılı rakamlarıyla İstanbul Sanayi Odası’nın “İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında bir basamak yükselerek 14’üncü;

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “En Çok İhracat Yapan 1000 Firma” sıralamasında 14’üncü; Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan “Ege’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında ise 4’üncü sırada yerini aldı.

>> 50’yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle Türkiye sanayisinin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumunda olan Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileri arasında bulunuyor. Petkim, ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi kolu için girdi üretiyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın