Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, internete girilen kişisel verilerin gelecekte sıkıntı yaratmaması için sosyal ağlarda şifreleme teknolojilerine yönelmek gerektiğini söylüyor.

İnternet içeriği güvenliğinde bir dünya lideri olan Trend Micro, Google CEO?su Eric Schmidt?in online verilerin gizliliği konusunda yaptığı son açıklama üzerine kullanıcıların bilgi güvenliği teknolojilerinden yararlanmalarının kaçınılmaz olduğunu bir kez daha vurguladı.

Schmidt, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, internete bırakılan kişisel verilerin son derece fazla olduğuna dikkat çekerek, insanların günün birinde artlarında bıraktıkları bilgilerden kurtulmak için isimlerini değiştirmek zorunda kalabileceklerini söylemişti. Buna göre, bugün 10 yaşında internete resim, yazı, mesaj kaydedenler, 20’li yaşlarında, örneğin iş ararken, internette bıraktıkları bu utandırıcı ve gülünç izleri silmeye çalışacaklar.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, internete girilen bilgilerin silinse de teknik anlamda tam olarak yok edilemediğini, dolayısıyla internet ortamında geçmişi silmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor: ?Ne yazık ki çoğu insan, şu gerçeğin farkında değil; herhangi bir bilgiyi online ortama yerleştirdiğinizde, bu bilginin mülkiyetini ve kontrolünü anında kaybedersiniz. Söz konusu bilgiyi herhangi bir kimse indirebilir, saklayabilir ve dağıtabilir; bilgi, artık elinizden çıkmıştır.?

Ferguson, web kullanıcılarının önümüzdeki dönemde daha yüksek seviyelerde veri gizliliği talep edeceklerini belirtiyor: ?Bu sorunu çözmenin en ideal yolu, son kullanıcı olarak kendiniz hakkındaki bilgileri kullanma, kopyalama ya da dağıtma hakkına sahip olacak kişileri yine kendinizin belirlemesini sağlayacak teknolojilerden yararlanmaktır. Böyle bir teknoloji, halihazırda şifreli e-postalarda kulanılıyor. Eminim, insanlar çok yakında bir tür şifreli sosyal ağ talebinde bulunacak, firmalar da bu talebe derhal yanıt verecekler.?sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın