Faturalarının düzenli olarak ödenmesi için talimat veren müşterilerinin hesaplarında tuttukları mevduatlarını fon alımlarında kullanan bankalar arasındaki rekabetten ötürü, tüketiciye sunulan yeni imkanlarla birlikte, İSKİ, ASKİ, İGDAŞ, Telekom, Avea, Turkcell gibi sayıları kırkı aşkın kurumun faturalarını elden ödemek yerine, bir banka hesabından ?otomatik ödeme talimatı? vererek bu işlemi yapmak artık daha karlı hale geldi.

Pazardaki ürün ve hizmetler arasında kıyaslama ve online başvuru olanağı sağlayan, uzman kadrosu ile teknolojik ürün ve hizmetlerini her geçen gün geliştiren Hürriyetkıyasla.com ekibinin yaptığı araştırmaya göre; yalnızca vadesiz hesapla değil kredi kartıyla da otomatik ödeme talimatı vermek mümkün, ancak bunda da bankaların hepsinin izlediği yol aynı değil. Çoğu banka uzun süredir, belli sayıda otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinin o mevduat hesaplarından hesap işletim ücretlerini almayı zaten kesiyordu. Kredi kartıyla fatura ödenmesi konusunda da bankadan bankaya uygulamada farklılıklar var.

Citibank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, ING Bank, TEB, Tekstilbank, Türkiye İş Bankası, HSBC, Yapı Kredi Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Fortis, Finansbank, Denizbank, Bankasya ve Akbank kredi kartıyla otomatik ödeme hizmeti veren bankalar arasında.

>> Türkiye İş Bankası, Şekerbank, ING Bank, TEB, Tekstilbank, HSBC, Finansbank ve Denizbank, otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinden komisyon ücreti almamaktadır.

>> Akbank; Avea ve Turkcell faturaları hariç fatura başına 0,30 TL komisyon ücreti almaktadır

>> Citibank ise en az 1,50 TL olmak üzere her faturanın yüzde 3?ü oranında komisyon ücreti almakta.

Vadesiz hesapla herhangi bir bankaya otomatik ödeme talimatı verdiğinizde hesap işletim ücretlerinin alınmamasının koşulları aşağıdaki gibidir;

>> Halkbankası ve Albaraka Türk yalnızca 1 adet otomatik ödeme talimatı verilmesini yeterli görüyor.

>> Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Denizbank ve Bankasya en az 2 adet otomatik ödeme talimatı verilmesini,

>> Tekstilbank en az 2 adet otomatik ödeme talimatı verilmesini ya da 1 adet tutarı en az 200 TL olan düzenli ödeme talimatı verilmesini,

>> TEB en az 3 adet otomatik ödeme talimatı verilmesini,

>> ING Bank ise en az 4 adet otomatik ödeme talimatı verilmesini şart koşuyor.

Türkiye?nin en büyük tüketici finansman portalı Hürriyetkıyasla.com, bu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladıktan sonra, size; faturalarınızı bankalardan birinin size uygun bir kredi kartı ya da vadesiz hesap seçeneği üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek düzenli olarak ödemeye başladığınızda; hem bankamatiklere gitmek için zaman kaybetmemiş olacağınızı, hem de bankaların size sunduğu, vadesiz hesapların hesap işletim ücretlerinin alınmaması, ya da, kredi kartlarından zaman zaman yapılan kampanyalarla bonus, maxipuan, chip para, parapuan kazanılması gibi avantajlardan yararlanacağınızı hatırlatıyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın