23 Nisan?da Avrupa?nın en büyük alışveriş merkezi olan Forum İstanbul?da kapılarını açan Magic Ice ICE Buz Müzesi yoğun ilgi görüyor. Tüm dünyada sıcak hava insanları bunaltırken Buz Müzesi’nde -5 derecede yaşanan görsel şölen ziyaretçilere unutulmaz dakikalar yaşatıyor. Türkiye gibi ılıman iklime sahip bir ülkede ilk defa gerçekleştirilen ve dünyanın ikinci buz müzesi olma özelliğini taşıyan ?Magıc Ice? ta 34 buzdan heykelin yanı sıra Viking evi ve Viking gemisi bulunuyor. 20 milyon dolara mal olan ve dünyaca ünlü heykeltıraşların gece gündüz çalışarak 15 günde iç dekorasyonunu tamamladığı Magic Ice?ta 200 ton buz kullanıldığını açıklayan yetkililer,  buzdan heykellerin yer aldığı mekanın, 365 gün kutup havasını yaşatacak şekilde tasarlandığını belirtiyor.

Afganistan, Pakistan ve İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada soğuk hava depoları inşa eden ve tamamen Türk mühendislerin gerçekleştirdiği projelerle adından sıkça söz ettiren Frigo Mekanik firması tarafından mekanik uygulamaları gerçekleştirilen sistem sayesinde erimesi ve zarar görmesi engellenen buzdan heykellerin 6 ayda bir yenileneceği belirtiliyor.

Eskimo kıyafetleriyle geziliyor

Frigo Mekanik tarafından dışarıdaki sıcaklık ve nem ne olursa olsun iç ısısı  -5 derecede,  nem oranı da heykellerin zarar görmesini engelleyecek bir oranda sabitlenecek şekilde tasarlanan ve 1400 m2 kapalı alanda inşa edilen Magic Ice, 365 gün kalıcı olması nedeniyle dünyada bir ilk olarak gösteriliyor.

Tüm dünya aşırı sıcaklardan kavrulurken, böylesine büyük bir alanın ısısını -5 derecede, nem oranını da yüzde 50?lerde sabitlenmesini sağlayarak, heykellerin zarar görmesini engelleyen Frigo Mekanik yetkilileri, söz konusu projenin Türk mühendislerinin başarılı çalışmasının bir sonucu olduğu belirtiliyor. Açılış konsepti İskandinav doğası ve Viking yaşamı üzerine kurulan Magic Ice özel Eskimo kıyafetleriyle geziliyor, ziyaretçilere buz bardaklarda meyve suyu ikram ediliyor.sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın