Türkiye?nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com yaz aylarının başlamasıyla birlikte artan stajyer ihtiyaçlarını değerlendirdi ve en çok stajyer aranan sektörleri ortaya çıkardı.

Son yıllarda tam zamanlı işe alıma benzer değerlendirme süreçleri ile yapılan stajyer alımları firmalar için giderek daha önemli hale geliyor. Stajyerleri kısa süreli işgücünden ziyade potansiyel çalışanlar olarak gören işletmelerin sayısı artıyor. Yenibiris.com önemi giderek artan stajyer alımı konusunda haziran ayı boyunca yayınlanan stajyer ilanlarını değerlendirdi. Değerlendirmede en çok stajyer ilanı yayınlanan sektörlerde gıdanın yüzde 56?lık pay ile açık ara ile başı çektiği görüldü. Gıda sektörünü yüzde 14 ile eğitim ve yüzde 5 ile hizmet sektörü takip ediyor. Gıda şirketlerinin yiyecek içecek hizmetleri ile ilgili departmanları bu yıl en fazla stajyer arayan bölümler arasında yer alıyor.

Eğitim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde ise hukuk departmanı, etüt öğretmenliği ve yabancı dil öğretmenliği ile ilgili stajyer arayışı öne çıkıyor. Hizmette ise en çok sosyal hizmetler alanında stajyer arandığı görülüyor.

Gençlerin, işi öğrenmek için stajın çok değerli bir fırsat olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. ?Staj sadece fotokopi çekmek, getir götür işleri yapmak değildir. Staj yapan gençlerin ne olursa olsun verilen işi istekle, en iyi şekilde yapması ve bunun yanı sıra işi öğrenmek için kendine fırsatlar yaratması gerekiyor? diyen Yenibiris.com Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, stajın iş ilişkileri kurma açısından da çok yararı bulunduğunu, kendini göstererek iyi ilişkiler kurmanın ve sürdürmenin, ileride oluşabilecek istihdam açığında stajyerin tercih edilmesinin yolunu açacağını ifade ediyor. Staj başvurusunda bulunurken de gençlerin bu konuda ciddi ve bilinçli davranmalarını öneren Burçak Pak Yılmaz ?Gençlerin iş görüşmesine davet edildiklerinde şirket hakkında mutlaka araştırma yapmış olarak gitmeleri çok önemli. Görüşmede şirketle ilgili sorulara ve neden o şirkete başvurdukları sorusuna hazırlıklı olmalılar? diye belirtiyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın