Ülkemiz küresel krizle beraber, dış ticaretin geliştirilmesi hedefiyle komşu ülkelerle ticarete odaklandı. Tam da bu noktada, dış ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla devletlerarası ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkelerden İran’ın enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarından, ülkemiz enerji sektörüne özel davet geldi. İran firmasından gelen bu işbirliği teklifi, enerji santrali kurma konusunda deneyimli firmalarımız için fırsat olabilir.

İran’ın Tebriz kentinde maden, enerji, taahhüt, proje ve danışmanlık hizmetleri vermek amacıyla kurulan Setareh Türk İranian Company (Türk İran Yıldızları Şirketi) ortaklarından Mehmet Ali Altundal, “Küresel ekonomi içinde rekabetin bu dönemlerde yeni pazarlar ve yeni iş kollarına ihtiyaç duyduğunu hepimiz yakından biliyoruz. Kârlı yatırımlar yapmayı hedefleyen Türkiye şirketlerine, bulunduğumuz bölgede yatırım yapması için, net ve risk oranı çok düşük alanlar açmak amacıyla Türk İran Yıldızları Şirketi’ni kurduk” dedi. Şirket ortakları arasında Azar Granit adlı şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, aynı zamanda Tebriz Madenciler ve Mermerciler Odası Başkanı Mehdi Sediki ile, İran’ın tanınan genç girişimcilerinden Behruz Agai’nin bulunduğunu belirten Mehmet Ali Altundal, bunun İran’da iş yapmak isteyen firmalara güven verdiğini söyledi.

İran’ın Türk şirketleri için oldukça büyük pazar olacağını öne süren Altundal; maden, enerji, taahhüt, proje ve danışmanlık hizmeti almayı düşünen Türk firmalarının kendileriyle iletişime geçmesi gerektiğini söyledi. “Mevcutta İran’da devlet garantili 7 MW, 15 MW, 25 MW, 100 MW ve 650 MJ gücünde enerji dönüşüm santrali yapılmak isteniyor” diyen Altundal, firmalarının enerji sektörüyle ilgili tüm fizibilite çalışmalarını en kısa zamanda rapor haline getirdiğine dikkat çekti. Türk firma yetkililerine ilk bilgi olarak, üretilen elektriğe İran Devleti’nin alım garantisi sunduğunu söyleyen Altundal, “İran Devleti, yabancı yatırımcılarca üretilen elektriği 0,33 centten alıyor. Elektrik üretimi için kullanılacak olan gazın fiyatını ise 0,0493 cent olarak uyguluyor, bu ciddi bir avantajdır. Her ölçekteki firmaya İran’dan iş çıkar” diye konuştu.

İran’da satılık maden ocakları

Setareh Türk İranian Company Ortağı Mehmet Ali Altundal, madencilik alanında da İran’da fırsatlar olduğunu söyledi. “İran’da faaliyet gösteren maden, enerji, taahhüt, proje ve danışmanlık şirketiyiz. Özellikle metal ve mineral maden yatakları açısından çok zengin olan İran coğrafyasında sizlerle birlikte işbirliği yapmayı dileriz. Kültürel olarak uyumsuz olduğumuz İtalyan, Alman, Brezilya ve Çinli yatırımcıların birbiriyle yarıştığı İran’da, kültürel yakınlığımızdan dolayı özellikle Türkiye maden şirketleri ile işbirliği yapmak istiyoruz. Türkiye şirketleri için; rantabl ve spekleri yüksek kârlı yatırım olabilecek metal ve mineral maden yataklarını tespit ederek, gerekli olan arama ve işletme ruhsatlarını, çalışma izni ve devletin uyguladığı madencilik kanunları hakkındaki bilgileri en kısa zamanda sağlayabiliriz. İran’daki partneriniz olmaktan memnun oluruz” diyen Altundal, Türk firmalarının çekingen davranmamaları için, güvenilir ticari zemini hazırlamayı kendilerine misyon edindiklerini belirtti. Altundal, Türk şirket yöneticilerine hitaben, “İran’da faaliyet göstermeniz durumunda, faaliyetiniz öncesinde ve faaliyetiniz sürecince, her türlü riski kanuni olarak ortadan kaldırmak amacıyla firmamız sizlere danışmanlık hizmeti vermekten memnuniyet duyar. Sorularınız varsa lütfen, turkiye_iran35@yahoo.com mail adresinden bize ulaşın” diye konuştu.

Altundal, mevcutta ellerinde satmayı düşündükleri, spekleri yüksek bir bakır ve bir demir madeni olduğunu hatırlattı. Firma ayrıca, kaolen, faldspat, onyx, talk madeni ve bir adet traverten madenini satmayı planlıyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

5 thoughts on “İran’da enerji santralleri kurmaya ne dersiniz? Ya da bir maden işletmeye…”

 1. SAYIN YETKILI
  30 TEMMUZ 2010 TARIHINDE , İran?da enerji santralleri kurmaya ne dersiniz? Ya da bir maden işletmeye? BASLIKLI HABERNIZLE TARAFIMIZI ONURE ETTINIZ…ADRES BILGILERIMIZ DEGISTIGI VE BIRCOK RESMI KURUMUN ONAYLADIGI BIR SIRKET HALINE DONUTUGUMUZ ICIN,ADRES BILGILERIMIZI VE HAKKIMIZDA DAHA ONCE YAYINLADIGINIZ HABERI GUNCELLEMENIZI RICA EDEREK,IRANA GEKMEYI PROGRAMLAMANIZ DURUMUNDA SIZLERI MISAFIRIMIZ OLARAK AGIRLAMAK ISTEYECEGIMIZI BEYAN EDER,EN DERIN SAYGILARIMI SUNARIM

  MEHMET ALI ALTUNDAL
  YONETIM KURULU BASKANI
  http://www.sticompany.org

 2. Sayın mehmet bey,öncelikle kolay gelsin sizden bir ricam olucak madeni yağ konusunda üretim yapan firmayız bu konuda bize nasıl bir destek sağlıyabilirsiniz,ayrıca bahsettiğiniz maden ocakları işletme halinde devirmi sözkonusu yoksa henüz işletme yapılmamış haldemidir ve fiyatları konusunda bilgi verirseniz arkadaşlarımla paylaşa bilirim iyi çalışmalar.

 3. Sayın Mehmet Ali ALTUNDAL Haddane çelikane slab frınları ve tüm refrakter uygulaması bu alanda faliyetiniz olursa yardımcı olmaya çalışırız başarılar

Bir yanıt yazın