İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsviçre’deki kumpir satışlarından memnun olan Park Kumpir, gözünü Almanya ve Amerika’ya dikti

Son yıllarda Türk dönerinin Avrupa ülkelerinde çılgınlık derecesinde hızlı yayılışına tanık olduk. En ücra kasabalarda bile, caddelerin köşebaşlarında mutlaka bir dönerci görürsünüz. Ancak et yemeyenlerin de yoğun olduğu Avrupa’da, alternatif fast food isteyen tüketicinin imdadına gene Türk girişimciler yetişti. Eskişehirli Park Kumpir firması, Türkiye ve Avrupa’da kumpire olan talebi; yatırım fırsatına dönüştürdü. Park Kumpir, 16 Temmuz 2010 tarihinde ilk yurtdışı şubesini İsviçre’nin Schaffhausen kentinde açtı.

Park Kumpir Franchise Müdürü Tolga Kumru, “Kumpirin Avrupa?da talep göreceğine ilişkin fikrimiz, insanların artık dönere alternatif bir yiyecek aradıklarını görmemizle oldu” dedi. Bir Türk markası olarak Park Kumpir’i yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da büyütmeyi amaçladıklarını belirten Tolga Kumru, “Alternatif yiyecek arayışını gördükten sonra, firma olarak franchising sistemiyle büyümeyi planladık. Çorum’da ‘Bayim Olur Musun Fuarı’na katıldık. Yoğun ilgiyle karşılaştık, şimdi de İstanbul’daki fuara hazırlanıyoruz. Avrupa’da sağlıklı bir ürün olan patatesin çok sevilmesi bizi daha da cesaretlendirdi. İlk olarak, İsviçre’ye bayilik vermemiz, tanınmamıza çok büyük katkı sağladı. Şu an İsviçre şubemizde günlük 200’ün üzerinde kumpir satıyoruz” diye konuştu.

15 yıldır Eskişehir Porsuk Bulvarı’nda faaliyet gösteren Park Kumpir, şubeleşmesini franchising sistemiyle sürdürmeyi planlıyor. Küçük yatırımcıya iş fırsatı yaratmayı amaçlayan firma, yıl sonuna değin, hem yurt içinde hem de yurt dışında yeni şubeler açacak. Park Kumpir, yıl sonuna kadar Almanya ve Amerika’da da şube açmış olacak.

Park Kumpir Franchise Müdürü Kumru, kendileriyle işbirliği yapacak girişimciler için yatırım maliyetlerini de söylüyor. Metrekare başına 700 ile 1000 dolar arasında yatırım maliyeti gerektiğini belirten Kumru, şirket olarak girişimcilere iki farklı seçenek sunduklarını belirtiyor. Tolga Kumru, “Bunlardan ilki 35 metrekare büyüklüğündeki mini konsept. Bu konsepteki Park Kumpir?lerde sadece kumpir satılacak. Bunun yatırım maliyeti ise 50 bin TL. İkinci seçenekte ise restoran büyüklüğü 150 metrekareye kadar çıkabiliyor. 150 metrekarelik Park Kumpir?de kumpirin yanı sıra börekten salataya, mantıdan dönere kadar onlarca seçenek bulunacak” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın