Sayısal takograf kartları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yetkilendirilecek odalarca dağıtılacak. TOBB’dan yapılan açıklamada; 21 Mayıs 2010 tarihli ve 27587 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araçlarda Kullanılan Takograf Cihazları Yönetmeliği gereğince; 16 Haziran 2010 tarihi itibariyle, yeni tescil edilen (ağırlığı 3,5 tondan fazla kamyon ve çekici ile 9 kişiden fazla yolcu taşıyan otobüsler) ticari araçların uluslararası taşımalarında, sayısal takograf cihazı ve kartı kullanılması zorunlu hale geldiği hatırlatıldı.

Uygulama ile birlikte, ülkemizde uluslararası taşıma yapan sürücü ve firmalara, kalibrasyon yapacak servislere ve denetim birimlerine farklı özelliklerde kartlar tahsis edilecek. TOBB’tan yapılan açıklamada, söz konusu uygulama için 31 Aralık 2010 tarihine kadar bir tolerans periyodu tanındığı hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemiz taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren şirket ve sürücülerin araçlarda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek servislerin kalibrasyon işlemlerinde ve uluslararası taşıma yapan araçları denetleyecek yetkili ekiplerin denetimlerde kullanacakları kartlar, Ulaştırma Bakanlığı ile TOBB arasında imzalanan protokol uyarınca, TOBB bünyesinde kurulması planlanan, Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi (STAUM)?nde üretilecektir.

AB Komisyonu tarafından yetkilendirilen ve İtalya?da yerleşik Ortak Araştırma Merkezi (JRC)?nden onay alınmak suretiyle kullanıma sunulacak olan kartlar, yongalı ve veri kaydedebilir niteliklerde, kırılmaya karşı dayanıklı polikarbonattan üretilecek ve internet üzerinden alınacak başvuruları müteakip Eylül ayı itibariyle, TOBB tarafından belirlenecek il merkezlerinde yerleşik odalar aracılığıyla başvuru sahiplerine dağıtılmaya başlanacaktır.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın