İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazılımın iki büyük oyuncusu daha verimli süreçler için el ele verdi

Software AG ve T-Systems, SOA (Servis Odaklı Mimari) ve BPM (İş Süreçleri Yönetimi) çözümlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak için işbirliği yapıyor.
Günümüzde işletmeler için, Servis Odaklı Mimari?ye (SOA) dayalı esnek bir BT (Bilgi Teknolojileri) ortamı tek alternatif. SOA, süreçleri dijitalleştirmek ve optimize etmek üzere bir temel oluşturuyor ve işletmelere büyük bir katma değer sağlıyor: daha fazla verimlilik ve yeni iş modelleri. Esnek ve SOA tabanlı bir BT ortamı kurduktan sonraki zorluk ise dijital bir şirket olma yolunda ikinci adımı atmak ve temel süreçleri optimize etmek şeklinde ortaya çıkıyor.
Software AG CEO?su Karl-Heinz Streibich, konu hakkında şunları söylüyor: ?Servis odaklı mimarinin iş süreç yönetimi uygulaması için bir temel oluşturduğunu düşünüyoruz. T-Systems ile işbirliğimizi geliştirmemizin sebebi de budur. Bir süreç-çözüm operatörü olan T-Systems, müşterilerine çok özel bir dış kaynak kullanımı hizmeti sunuyor.?
Software AG, özellikle iki T-Systems çözümünün çok önemli olduğunu düşünüyor: uygulama yönetimi ve modernizasyon hizmet paketi ile bunun üzerine kurulmuş yeni dönüşümsel dış kaynak kullanımı. Bu, yalnızca müşterinin BT ortamını işletmeyi (geleneksel dış kaynak kullanımı) değil; aynı zamanda bu ortamı modern hale getirmeyi ve dönüştürmeyi de (?dönüşümsel dış kaynak kullanımı?) içeren bir yaklaşım. Büyük ölçekli işletmeler, patentli BT uygulamaları alıyor ve yüzlerce bireysel servis sağlayıcıdan yararlanıyorlar. Bakım ve operasyon gitgide pahalılaşıyor ve BT, iş süreçlerini ideal biçimde destekleyemiyor. Dönüşümsel dış kaynak kullanımı kusursuz bir süreç sağlıyor. Örneğin standart bir SAP sistemine dayanan ve kurumsal operasyonları riske atmayan bir süreç. Dönüşümsel dış kaynak kullanımı sayesinde, modernizasyon tasarruflarla finanse ediliyor. Yeni BT ortamı yalın olduğundan, toplam maliyetler geleneksel dış kaynak kullanımından çok daha düşük oluyor. Böylece, ekonomik yönden zor zamanlar yaşayan müşteriler, modernizasyon işlemini büyük paralar harcamadan gerçekleştirebiliyorlar.
Dönüşümsel dış kaynak kullanımı toplam yaklaşımı, özellikle kriz zamanlarında önem kazanıyor. Bu iş modelinde servis sağlayıcılar müşterilerinin BT yönetimini devralıyor ve bunu hem modern hem de standart hale getiriyor. Streibich, ?Bu model, daha yalın süreçlerle sonuçlanıyor, müşteriler için ek maliyet avantajları sağlıyor ve kriz sonrası döneme yönelik yenilikçi SOA ve BPM projeleri için temel oluşturuyor,? diyor.
Streibich şöyle devam ediyor: ?T-Systems, 25?ten fazla ülkede hizmet sunan, uygulama yönetimi pazarında kendini ispatlamış bir şirket. T-Systems ile uzmanlığımızı ve çözümlerimizi bir araya getiriyoruz.? Streibich, genişletilmiş ortaklığı ise ?kendimiz ve müşterilerimiz için gerçek bir artı değer? olarak nitelendiriyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın