İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taraklı, haftasonu tatilcilerini cezbediyor

Alternatif gezi alanı arayanlara, İstanbul’un yanı başındaki Taraklı, memnun olacakları bir seçenek sunuyor. Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, “Sakarya?nın Taraklı ilçesi Osmanlı zamanından kalma ahşap binaları ve özgün yapısıyla keşfedilmemiş bir hazine gibi” diyor.

Toplamda 300 binanın başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile desteklenerek, restore edilmeye çalışıldığını belirten Özkahraman, ilçenin nüfusunun 3 bin 55 olduğunu ancak, bu rakamın yazları arttığını söylüyor. Özellikle haftasonu konaklamak için Taraklı’ya gelenlere halihazırda 3 butik otel hizmet veriyor. Taraklı, konaklama hizmeti sunmak için bu 3 oteli yeterli bulmuyor, ev pansiyonculuğun geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Taraklı’nın tarihi ahşap evlerini restore edilerek, yatak taleplerine çözüm bulunmaya çalışılıyor…

Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Taraklı’nın tarihi şöyle anlatıyor:

“Safranbolu’nun eski adı 18. yüzyılın sonuna kadar Medine-i Taraklı Bolu’dur. Buradan da anlaşılacağı üzere Safranbolu’nun Taraklı’yla ilişkisi gözönüne alınmalıdır. Taraklı adının çıkışı iki rivayete dayalıdır. Bunlardan birincisi Evliya Çelebi?nin seyahatnamesinde geçen rivayettir. Buna göre burada tahta kaşık ve tarak yapıldığından adı Taraklı konmuştur. İkinci rivayette ise Taraklı adının bugün Özbekistan’da yaşayan bir aşiret adı olduğudur. Bu aşiretin Göynuk- Geyve arasında yaşayıp burayı mekan olarak kullanmışlar. Daha sonra buradan Safranbolu’ya giderek Safranbolu’yu kurmuşlar.”

Aynı zamanda öğretmen olan Özkaraman, küçüklüğünden beri buradaki yapıların korunması ve restorasyonun hayalini kurduğunu, belediye başkanı olunca da yenileme çalışmaları kapsamında birçok projede bizzat yer aldığını söylüyor.

(Mahfuz Akbay-Mehmet Ali Doğan)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın