İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İpek Züccaciye cirosunu teknolojiyle artırıyor

Türkiye çapında bin 500’ü aşkın toptancıya 4 bin çeşit ürün sunan İpek Züccaciye, satış ve dağıtım ağını Netsis Mobil ERP (M-ERP) uygulaması ile anlık olarak izleyebiliyor. Anadolu’nun dört bir yanında görev alan plasiyerlerin stok kontrolu, sipariş, satış, ekstre görüntüleme işlemlerini anında yapabilmesini sağlayan sistem, iş zekası uygulamasının devreye alınmasıyla binlerce çeşit ürünün istenen biçimde birkaç saniyede ekranda görüntülenebilmesini mümkün kılıyor.

Proje ile bir haftayı bulan sevkıyat oluşturma süreci 15 dakikaya indi. Sipariş alındıktan sonra şirket yöneticisinin cep telefonuna mesajla bildirim yapılıyor ve sistemden sipariş miktarı, ürün detayı, müşteri cari ekstresinin görüntülenmesi sonucunda, risk analizi de mümkün oluyor. Proje öncesinde, yılda 50 bin adet sipariş alan İpek Züccaciye’nin İstanbul genel merkezine plasiyerler tarafından faks çekilerek sipariş kaydı oluşturulurken, proje sonrasında el terminalleri sayesinde anında sipariş girişi mümkün oldu.

Eski çalışma yöntemlerinin terk edilmesiyle iş gücü ve maliyet tasarruf sağlayan yeni sistem, karlılığın yanı sıra denetlenebilirlik sağladı. Stoktaki ürünlerin miktarlarıyla birlikte anında görüntülenebilmesi, bitmiş ürüne sipariş açılmasını engelleyerek ciro kaybını önledi.

İpek Züccaciye Bilgi İşlem Müdürü Hakan Baturoğlu, maliyetleri en aza çekebilme ve satış ağını yeniden yapılandırma hedefiyle adım attıkları proje hakkında şunları söyledi:

“Eskiden üç aya kadar uzayan tahsilat süreci de sevkıyatın kısalmasıyla birlikte, iki günde tamamlanabiliyor. Ayrıca, ithal ürünler sunmamız dolayısıyla değişken fiyata sahip ürünlerin o anki satış fiyatı eskiden müşteriye iletilemezken, yeni sistemde anında paylaşılabiliyor. Müşterilere ilişkin çeşitli bilgilerin sisteme not düşülmesiyle, plasiyerlerin görüşmeyi bu bilgiler ışığında yönlendirmesi mümkün oluyor. Sistem, plasiyerlerimizin motivasyonu ve performans ölçümlemeleri açısından da yararlı oldu. Proje öncesinde özellikle maliyet ve stok ayağında yaptığımız incelemeler sonucunda Netsis’i tercih ettik.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın