İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, hükümetin artan et fiyatlarını düşürmek için canlı hayvan ithalatı kararının çok doğru olduğunu, ancak fiyatların düşmesi için acilen yeni bir planlamaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Yalçıntaş, et ithalatı için Et ve Balık Kurumu tekeli yerine, tesis kapasitesi yüksek, konuya son derece hakim entegre et tesislerine de ithalat ve kesim izni verilmesi gerektiğini belirtti. Yalçıntaş, ?Canlı hayvan ithalatı yapabilecek bilgi, altyapı ve tecrübeye sahip bu işletmelere müsaade edilmesi yerinde olacaktır. Ülkemizde azalan canlı hayvan miktarları göz önünde bulundurularak, mevcut hayvan sayısını korumak ve artırmak adına da stratejiler geliştirilmelidir? dedi.

Yalçıntaş, yanlış tespit ve verilen teşviklerin yanı sıra meraların yeterince korunmaması, ayrıca kuraklığa bağlı olarak besicilerin zarar etmesi gibi faktörlerin bugünkü ortamı oluşturduğunu vurguladı.

Yalçıntaş, ?Türk halkı, ancak spekülatörler ortadan kaldırılıp, besicilik cazip hale getirildiğinde gerçek fiyatıyla et yiyebilir ve et fiyatında istikrar sağlanabilir. İthalat yapılırken, gelecek yıllarda da aynı sıkıntıların yaşanmaması için üretimi bugünden artırmalıyız? diye konuştu.

Dünyada 5 dolar olan kemikli karkas etin Türkiye?de 12 dolara satılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Yalçıntaş, ?Dünyanın en pahalı etini yiyoruz. Sadece Et ve Balık Kurumu tarafından yapılan ithalat, maalesef fiyatları makul seviyelere çekmeye yetmedi? dedi.

Lokanta sektörü ciddi sıkıntı içinde

Lokanta, restoran ve catering firmalarının et fiyatları nedeniyle ciddi bir sıkıntı içinde olduğuna işaret eden Yalçıntaş, ?Günümüz rekabetinde yemek firmalarının, et fiyatlarındaki artışı müşterilerine yansıtması mümkün değil. Böyle olunca da kayıtdışılık ve kaçak hayvancılık körükleniyor? dedi.

Canlı hayvan politikasının gözden geçirilmesi çağrısında bulunan Yalçıntaş, ?Bir an önce hayvancılığı profesyonel hale getirmemiz gerekiyor. İki hayvan bu kişide, üç hayvan komşusunda sistemiyle bu iş olmaz. Canlı hayvancılık politikaları baştan aşağı gözden geçirilmeli? dedi.

Yalçıntaş, Türkiye?de et fiyatları Avrupa ülkelerinden 3 kat fazla olunca tüketiminin de az olduğunu belirterek, ?Et çok önemli bir protein kaynağı. Toplumun sağlığını doğrudan  etkiliyor. AB ülkelerinde kişi başına yılda 30 kilonun üzerinde et tüketimi bulunmasına karşın bu rakam ülkemizde 5 kilonun altında? dedi.

Başkan Yalçıntaş, et ithalatının fiyat dengesi sağlandıktan sonra durdurulması gerektiğine de işaret ederek, ?İthal edilecek et, sadece şu andaki piyasayı dengelemek için yapılmalı; damızlık canlı hayvan ithali ile kalıcı çözümlere gidilmelidir? diye konuştu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın