İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enerjide yatırım yapacak firmalara 700 milyon dolarlık yeni kredi

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye için 519.600.000 Euro (700 milyon dolar eşdeğeri) tutarında İkinci Çevresel Sürdürülebilirlik ve Enerji Sektörü Kalkınma Politikası Kredisini (ESES-DPL 2) onayladı.

ESES DPL 2 kredileri Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum bağlamında enerji ve çevre müktesebatına uygun projelere veriliyor. Kredi kullandırılırken; özel sektörün temiz teknoloji yatırımlarını ve operasyonlarını destekleyerek enerji güvenliğini artırma hedeflenirken, küresel iklim değişikliğini gözeten yol gösterici sektörel politikalar ve programlar da dikkate alınıyor.

Program üç bileşeni bulunuyor: Pillar I; enerji fiyatlandırma, elektrik piyasası, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, elektrik dağıtım ve üretim özelleştirme kapsayan ve gaz arz güvenliği ve toptan gaz pazar geliştirme enerji programı desteklerken; Pillar II, Kyoto Protokolü’nü Şubat 2009’da onaylayan Türkiye’nin Ulusal İklim Değişikliği Stratejisini destekliyor. Pillar III ise sürdürülebilir çevre yönetimi destekleyen AB Çevre Müktesebatı ve sürdürülebilir kalkınmayı engelleyen çevresel bozulmalara karşı projeler gerçekleştiren alt sektörlere kaynak aktarılması üzerine odaklanıyor.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau konuyla ilgili olarak, “Türkiye artan enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla iddialı olarak, enerji sektöründeki programını etkin ve sürdürülebilir bir şekilde uygulamaya devam ediyor” dedi. Türkiye’nin ayrıca, çevre yönetimi ve iklim değişikliği konusunda uluslararası ve yerli yatırımları artırmaya başladığını hatırlatan Zachau, “Bu eylemler ve programların ekonomik büyümeyi sürdüreceğine, daha fazla iş yaratacağına ve yoksulluğunu azaltılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Türkiye’de çevrenin korunması ve yaşam kalitesinin artırılması, vatandaşların sağlıklı bir atmosferde artırılması için bu faaliyetler etki edecektir. Biz Dünya Bankası olarak ülkelerdeki bu tür gündemlerin gelişmesini arzuluyoru. Bu amaçlara uygun çalışmalar yürütülen Türkiye’nin ortağı olmaktan da gurur duyuyoruz” diye konuştu.

ESES DPL 2, 2009 yılında kullandırılan Programlı Elektrik Kalkınma Politikası Kredisinin (PEDPL1) devamı niteliğinde 548.400.000 Euro (800 milyon ABD doları eşdeğerinde) bir kredi olma özelliğini taşıyor. Enerji güvenliği ve enerji verimliliği için Hükümet programının desteklediği miktarda kalmak kaydıyla, temiz enerji üretimleri için kullandırılıyor. Kredi 14 yıllık ödemesiz dönem de dahil olmak üzere 21,5 yıl nihai vade ile sunuluyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın