İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çukurova’da ilk Japon eriği hasadı NÇS firması tarafından yapıldı

Verimli topraklarıyla Türkiye?nin önde gelen nadir bölgelerinden Çukurova’da Japon eriğinin ilk hasadı yapıldı. Yoğun olarak mısır, pamuk, karpuz, soğan ve patates üretimi yapılan topraklarda, meyve üretiminde de başta narenciye çeşitleri bulunuyor. Limon, mandalina, portakal ve greyfurt üretiminin yanı sıra şimdi de Sunar Grup bünyesinde Adana?da faaliyet gösteren NÇS firması tarafından Japon eriğinin ön plana çıkarılmasıyla ilk hasat yapıldı.

NÇS, Adana’nın önde gelen tarım ürünleri üreticisi

Sunar Grup; NÇS firma sahiplerinin sert ve yumuşak çekirdekli meyve üretiminde arz eksikliğini görüp bu sektörde üretime yönelmeleri ve başarılı bir yatırım olacağını düşünmelerinden dolayı özellikle Japon Eriği ile ilgili çalışmalar ilk hasatıyla birlikte yol aldı.  2010 yılı itibariyle yaklaşık 1000 dekar arazi üzerinde sert ve yumuşak çekirdekli meyve çeşitlerinde profesyonel üreticilik yapan firma, bu konuda Adana?nın önde gelen firmalarından? Zirai ilaç  kalıntısı olmayan ürünler yetiştirmeyi ana öncelik olarak belirleyen NÇS, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden Avrupa standartlarında meyve üretimi gerçekleştiriyor. 350 dönüm arazide 13 çeşit Japon eriği, 4 çeşit bodur elma, 6 çeşit nektarin, 3 çeşit şeftali ve Amerikan narı yetiştiren NÇS, SunMey markasıyla ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor.

Mevcut üretim kapasite 2011 itibariyle 1500 ton civarında olan firmanın önümüzdeki yıllarda kapasiteni 5 bin tona yükseltmesi bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda dış piyasada daha etkin hale gelip Packing Hause ve soğuk hava deposu projelerini hazırlatmış bulunan firma, yeni nesil meyve çeşitlerinin Ar-Ge çalışmalarını yaparak mevcut piyasaya arz olunan ürünlerin eksiklerini görerek yeni nesil üretimini gerçekleştiriyor. NÇS firmasının ayrıca GAP (Good  Agricultural Practices) sertifikası bulunuyor.

Japon eriği kalp dostu

Japon eriği üretimi ekstra bir üretim modeli istemeden sıradan ürün yetiştiriciliği ile yapılmaktadır. Stresten veya yoğun iş temposundan kaynaklanan unutkanlık sorunu olanlar için doğal bir çözümdür. Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken aynı zamanda enerji takviyesi de sağlar. Japon eriği, dünyada yaşayan en eski ağaçlardan birisidir. Yapraklarının beyine olan faydaları, öksürüğü ve astım semptomlarını azaltması ve filaria cinsi kıl kurdunun vücuttan atılması gibi etkileri yüzünden, geleneksel Çin ve Japon ilaçlarında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Japon eriği, arter ve diğer kan damarlarına ait sistem üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Damar felci ve damar spazmı durumlarında gevşetici etkisi olabilirk, bu nedenlerle Japon eriği iyi bir kalp dostudur? Birçok ihtiyarlık vakasında, özellikle Alzheimer hastalığında büyük fayda gösterebilir. Alzheimer hastalığının ilk safhalarında Japon eriği, zihinsel gerilemeyi geciktirerek hastaların normal hayatlarına devam etmelerine kolaylık sağlamaktadır.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın