İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit yaptırma oranı yüzde 67.9

MasterCard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması, kredi kartı  kullanıcıların taksit uygulamasına bakış açısını  ortaya koydu. Araştırmaya göre, kredi kartı  kullanıcılarının yüzde 68?i, alışverişlerinin tutarına, taksit sayısına ve alınan ürünün kullanım süresine bağlı olarak taksit imkanından faydalanıyor. 50 TL üstü alışverişlerde başlayan taksit yaptırma eğilimi, alışveriş bedeli yükseldikçe artıyor. Kart kullanıcılarının yüzde 25?i taksit yapılmayan yerlerde taksit imkanı sağlayan bir kredi kartı ile kesinlikle ilgileneceklerini belirtiyorlar.

MasterCard tarafından Türkiye?nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırmasına göre, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 67.8?i kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde taksitlendirme yoluna gidiyor. Kredi kartı kullanıcıları taksitlendirme yapıp yapmayacaklarını alışverişlerinin tutarına, alınan ürünün kullanım süresine ve taksit sayısına göre belirliyor. Erkek kredi kartı kullanıcılarının yüzde 79?u taksitlendirme imkanından faydalanırken, bu oran kadınlarda yüzde 63?te kalıyor. Taksit imkanından en fazla yüzde 82 ile 20-24 yaş grubu faydalanıyor, en az ise yüzde 56 ile 45-54 yaş grubu? Taksit yaptırma alışkanlığı sosyo ekonomik seviyeye göre incelendiğinde yüksek gelir grubunun (yüzde 75), düşük gelir grubuna (yüzde 52) oranla daha fazla taksit yaptırma yoluna gittiği görülüyor.

Taksit yaptırmaya 50 TL üstünde başlanıyor

Araştırma sonuçlarına göre kredi kartı kullanıcıları yüzde 49?luk oranla 50TL üzerindeki alışverişlerinde taksit yaptırmaya başlıyor. Katılımcıların neredeyse tamamı (yüzde 93+) 100 TL üzerindeki alışverişlerde taksit yaptırılabileceğini ifade ediyor.

Kart kullanıcılarının yüzde 25?i taksit yapılmayan (benzin, gıda, internet, yurt dışı vb) yerlerde taksit imkanı sağlayan bir kredi kartı olsa kullanacağını söylüyor. Özellikle yüksek sosyo ekonomik seviyedekilerin yarıya yakını böyle bir kredi kartı ile ilgileneceğini söylüyor.

Kredi kartı alışverişlerinizde taksit kullanmayı  tercih ediyor musunuz?
Hayır, yaptığım alışveriş ne tutarda olursa olsun taksit kullanmayı  tercih etmiyorum 32%
Evet, yaptığım alışveriş ne tutarda olursa olsun mümkün olan en fazla taksit sayısını kullanmayı tercih ediyorum 18%
Taksit yaptırıp yaptırmamam yaptığım alışverişin tutarına göre değişiyor 38%
Taksit yaptırıp yaptırmamam aldığım ürünün kullanım süresine göre değişiyor 3%
Sunulan  taksit sayısına göre değisiyor, az sayıda (kısa vadeli) taksit yaptırmak mümkünse taksit yaptırıyorum. 7%
Snulan taksit sayısına göre değisiyor, çok sayıda (uzun vadeli) taksit yaptırmak mümkünse taksit yaptırıyorum. 2%
TOPLAM % 100%

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın