İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Süt Günü: “Sağlıklı süt içelim! Ambalajlı süt içelim!

21 Mayıs Dünya Süt Günü ile ilgili açıklama yapan SETBİR Başkanı Ali Güler, ?Sütün insan sağlığındaki yerini iyi anlatabilmek ve bunu bilinçaltına yerleştirebilmek için herkesi süt içmeye davet ediyorum? dedi.

Süt proteininin yaşamın başlangıcından itibaren her yaş döneminde sağlıklı beslenmede çok önemli olduğunu belirten Türkiye, Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Ali Güler, 21 Mayıs Dünya Süt Günü?nü kutlayarak, herkesi süt içmeye davet etti.

Çocuklara küçük yaşlarda süt içme alışkanlığının kazandırılmasının toplumun en önemli görevlerinden biri olduğunu vurgulayan Güler, ?Özellikle çocukluk çağında sağlıklı büyümek, ileri yaşlarımızda kemik erimesi sorunu yaşamamak için süt içmemiz gerekir. Sütün insan sağlığındaki yerini iyi anlatabilmek ve bunu bilinçaltına yerleştirebilmek için herkesi süt içmeye davet ediyorum? dedi.

Kişi başına yıllık içme sütü tüketiminin Finlandiya? da 139 litre, İngiltere? de 100 litre, İtalya? da 63 litre Türkiye? de ise sadece 26 litre olduğunu hatırlatan Güler, ?Ülkemizde süt tüketimi istenilen düzeyde değildir. Ülke olarak yeteri kadar süt içmiyoruz. Bizler bir İngiliz?in dörtte biri, bir İtalyan?ın üçte biri kadar süt içiyoruz? diye konuştu.

Bu tablonun değiştirilmesi gerektiğini hatırlatan Güler, kaliteli ve AB hijyen şartlarına uygun süt üretiminin arttırılması için teşvik politikalarının geliştirildiğini, hayvancılık sektöründe yem bitkisi üretiminden, kaliteli sütün primle özendirilmesine, çiftlik yatırımlarının teşvikinden hayvan hastalıkları ile mücadeleye kadar çok geniş kapsamda teşvik politikaları geliştirilerek uygulamaya konduğunu söyledi. Güler şöyle konuştu:

?Ülkemiz nüfusunun büyük bir çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Bu genç neslin ülkemize yararlı birer birey olarak yetişmesi için bu nüfusu iyi beslememiz gerekmektedir. Bu amaçla SETBİR?in temel görevi kaliteli süt üretim ve tüketimini artırmak ve halkı sağlık için gıda güvenliği bulunan ambalajlı süt tüketimine yöneltmektir. Kutu süt ile hem sokak sütü ile mücadeleyi sağlıklı süt bilincini oluşturmayı hem de her yaştaki vatandaşımıza süt içmelerini hatırlatmak istiyoruz 1930?lu yıllardan beri sokak sütünün yasak olduğunu, sağlık için sağlıklı süt içilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Diyoruz ki: Süt içelim süt içirelim. Ama sağlıklı süt içelim! Ambalajlı süt içelim!?

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın