İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanayi üretiminde yılın ilk üç ayında yüksek oranlı artış oldu

Sanayi üretimi mart ayında yüzde 21.1 artış gösterdi. Beklentiler ise sanayinin yüzde 19.8 artacağı yönündeydi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı sanayi üretim endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21.1 artış gösterdi. 2010 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23.9, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.1, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi yüzde 6.7 arttı.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Mart ayı sanayi üretim rakamları ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri ifade etti:

“Sanayi üretiminde, yılın ilk üç ayında yüksek oranlı artışlar elde edilmiştir. Bu artışlarda, geçen yılın aynı aylarındaki, yüksek oranlı küçülmelerin baz etkisi olsa da, artışlar önemli ve olumludur. Sanayi üretimindeki artış, 2010?un ilk çeyreğinde GSYİH büyümesinin de oldukça yüksek oranlı olacağının habercisidir. 2010?un ilk çeyreği, sanayi üretimi açısından başarılı geçmiştir diyebiliriz. Kapasite kullanım oranı göz önüne alındığında, Nisan ayı üretimi için de ümitler artmıştır. İhracat da olumlu bir seyir içindedir. Sanayi üretimindeki artışın, ilk aylardaki kadar yüksek oranlı olmasa bile, önümüzdeki aylarda da devam edeceği beklentisi içindeyiz. Ancak, şunu hatırlatmalıyız ki, üretim, geçen yılın Mart yüzde 20,9 düşmüş, bu yıl yüzde 21,1 artmıştır. Yüksek oranlı artışlar sevindirici olsa da, esasen, geçen yıl ki kayıpların telafi edildiği gerçeği gözden kaçmamalıdır. Kayıpların telafi edilmesi önemlidir ama asıl hedef, artı üretim, ilave üretim aşamasına geçmek olmalıdır.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın