İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yılın başarılı ekibi ve başarı ödülü, Petkim’in

Petkim, Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından her yıl düzenlenen Mükemmelliği Arayış Sempozyumu kapsamında verilen “Yılın Başarılı Ekibi Ödülü” kategorisinde, “Büyük Ödül”ün ve “Başarı Ödülü”nün sahibi oldu.. Tepekule Kongre Merkezi’nde bu yıl 11’incisi yapılan sempozyumda “Diyalog” ve Fırtına” adlı iki ekiple kalite yolculuğuna çıkan Petkim, mutlu sona ulaştı.

Petkim Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü’nden Nagihan Selvi, Musa Sarı, Mert Yerli ve İhsan Erbil’den oluşan “Diyalog” ekibi, “Müşteri Bilgi Sistemi’nin Projelendirilmesi” çalışmasıyla “Büyük Ödül? almaya hak kazandı. Projede, Petkim müşterilerine internet üzerinden talep, kota, sipariş, sevkiyat, fatura, borç, teminat ve hesap bilgilerini anlık olarak takip etme olanağı sunuldu.

Ürün talep ve teyitleri ile sipariş girişi işlemlerini internet üzerinden yapabilen Petkim müşterileri, çok daha hızlı ve hatasız şekilde istedikleri ürünleri alabilme imkânına kavuştu.

“Müşteri Bilgi Sistemi Projesi? ile Petkim’in tüm müşterileri en doğru ve güncel bilgilerine istedikleri her an ve her yerden ulaşabilirken; siparişlerini en hızlı şekilde yapabiliyor ve sonuçlarını anlık olarak izleyebiliyor.

“Fırtına” gibi estiler

Aynı  dalda “Başarı Ödülü”ne layık görülen “Fırtına” ekibi ise İsa Ketenci, Hakan Yaşamış, Bünyamin Çoker, Halil İbrahim Candan ve Pınar Sonek’ten oluştu. “Klor dozajlamanın otomatik hâle getirilmesi” çalışması ile ödül alan ekip; soğutma suyu kulelerinde manuel olarak yapılan klor dozajlamasını PLC (Programlanabilir Mantık Denetleyici) ile otomatik olarak yapılmasını sağladı. Bu çalışma ile arıza talepleri yok edilirken, bakteri faaliyetleri kontrol altına alındı ve soğutma suyu kullanan fabrikalardaki eşanjör verimleri artırıldı.

Hayati Öztürk’ten tebrik

“Diyalog” ve “Fırtına” ekipleri için bir kutlama yemeği veren Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, şirketin geleceğini emanet ettiği gençlerin başarılarıyla her zaman gururlandığını belirtti. Müşteri odaklılık prensibine, iş süreçlerinin her aşamasında büyük önem verdiklerini kaydeden Öztürk, şu değerlendirmeyi yaptı: “Petkim için müşteri memnuniyeti büyük önem taşıyor. Büyük ödül aldığımız bu proje ile müşterimiz, siparişi verdiği andan, ürününü teslim alana kadar tüm süreçleri izleyebiliyor ve kendi planlamasını yapabiliyor. Kotası ne kadar, faturası ulaşmış mı, sevkiyatı hangi aşamada, borcu var mı; bütün bu sorularına Petkim’i arayarak değil, işyerindeki bilgisayarından ve cebindeki cep telefonundan ulaşabiliyor. Fırtına ekibimizin çalışması ile de soğutma suyu kulelerinde kullanılan klor dozajlamasının otomotik olarak yapılması ile büyük bir verimlilik ve maliyet avantajı sağlanmış oldu.”

Şirketin geçen şubat ayında Entegre Yönetim Sistemi?ne (EYS) geçerek, zorlu bir süreci tamamladığını anımsatan Genel Müdür Öztürk, kalite yolculuğunun Petkim yönetimi ve çalışanları için ?sonu olmayan bir süreç? olarak algılandığını sözlerine ekledi.

Ödül kriterleri beş ayrı başlıkta değerlendirildi

İlk kez 1999 yılında KalDer İzmir Şubesi tarafından oluşturularak patenti alınan “Yılın Başarılı Ekibi Ödülü”ne bu yıl kamu sektöründen 10, özel sektörden 10 olmak üzere toplam 20 ekip aday oldu. Çalışma Konusunun Belirlenmesi, Ekibin Oluşturulması, Planlama, Çalışma Sistemi ve Performans ana başlıklarından oluşan model kriterlerine göre değerlendirmeler yapıldı.

Kısa adı  EMM olan Ekipte Mükemmellik Modeli’nin kullanıldığı  ödül sürecinde kurum ve kuruluşların iyileştirmeye açık alan olarak belirledikleri konularda oluşturulan ekipler değerlendirildi. Türkiye çapında Kamu ve Özel Sektör olmak üzere iki kategoride verilen ödül, Toplam Kalite Yönetimi kapsamında kalite çalışmalarının ilgili kuruluşun tümünde ve toplumda yaygınlaştırılmasını hedefliyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın