İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SPK; ?sukuk? uzmanı Malezyalılarla mutabakat zaptı imzaladı

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) arasında önümüzdeki dönem daha sıkı işbirliği imkanlarının oluşmasına zemin hazırlayacak mutabakat zaptı imzalandı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, kurul üyeleri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Vadeli İşlemler Borsası (VOB) ve İMKB Takas ve Saklama Bankası’nın (Takasbank) üst düzey yönetici ve başkanlarıyla birlikte 20-21 Nisan 2010 tarihlerinde Malezya sermaye piyasalarına gerçekleştirilen ziyarette imzalanan mutabakat zaptıyla, denetim ve gözetim faaliyetlerinde bilgi alışverişinin yani sıra, düzenleme ve uygulamaların paylaşılması, eğitim, seminer vb. ortak faaliyetler düzenlenmesi gibi iki ülke sermaye piyasalarının birbirine yakınlaşmasına imkan veren hükümlere yer verildi.

Ziyaret kapsamında, Malezya sermaye piyasalarının düzenleme çerçevesi ve uygulamalar hakkında bilgi edinen Türk Heyeti; Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, Malezya Borsası, İslami Finansal Hizmetler Kurulu, Malezya Uluslararası Finans Merkezi ve menkul kıymetleştirme konusunda uzmanlaşmış Cagamas Berhad kurumlarının yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, teknik ve hukuki işbirliği fırsatlarını değerlendirme imkanı arandı. Ziyaretin sonucunda, Türkiye – Malezya sermaye piyasaları arasında işbirliğini artırması ve önümüzdeki dönemde iki ülke borsaları arasında ilişkilerin geliştirilmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere bir süre önce SPK Başkanı Vedat Akgiray, Körfez?de 1,5 trilyon dolar para olduğunu bunun bir kısmını Türkiye?ye çekebilmek için düzenleme yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklama üzerine, en basit anlamıyla, faizsiz bono olarak tanımlanan ve ?sukuk? diye isimlendirilen bonolar gündeme gelmişti. Sukuk işlemlerinin gerçekleştiği en büyük piyasalar, yüzde 90?lar oranında Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Endonezya olarak sıralanıyor. Sadece Malezya, 2009’un ilk dokuz ayında gerçekleştirilen sukuk işlemlerinin yüzde 68’ini tek başına yaptı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın