İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırmızı et fiyatındaki artış kaygı verici boyutlarda

Kırmızı et fiyatlarındaki anormal artış konusunda bugüne kadar iyileştirici veya çözüme yönelik hiçbir gelişme yaşanmadığını söyleyen Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Uzmanı Av. M. Bülent Deniz, “Kırmızı et fiyatları hızlı şekilde artmaya devam etmektedir. Sağlıklı Gıda Platformu (SGP)?nun konuyu ilk kez ülke gündemine getirdiği 6 Şubat 2010 tarihinden bu yana et fiyatlarındaki artış oranı, ortalama yüzde 25 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

6 Şubat 2010 tarihinde kıymanın 27 TL, kuşbaşının 29 TL, bifteğin 32 TL ve kuzu etinin de 24 TL olduğunu hatırlatan Av. Bülent Deniz, 10 Nisan tarihindeki fiyatların kıymada 32 TL, kuşbaşında 35 TL, biftekte 32 TL kuzu etinde de 30 TL olarak gerçekleştiğini söyledi. Bu tarihler arasındaki artış oranları ise kıymada yüzde 18,51, kuşbaşında yüzde 20,68, biftekte yüzde 32 ve kuzu etinde ise yüzde 25 oldu. Tüketici için bu fiyatlarla et alıp tencereye koymanın olanaksız olduğunu iddia eden Deniz şunları söyledi:

“Ne olduğu bilinmeyen ve ancak fiyatı gerçek kırmızı et fiyatlarına göre daha düşük olan ürünlere yönelmek zorunda bırakılan tüketici, sağlığı ve cebi arasında tercih yapmaya zorlanmaktadır. At, eşek ve domuz etleri piyasada cirit atmakta, ucuz fiyatları ile tüketicinin aklını çelmeye devam etmektedir. Öte yandan tüketiciye gerçek kırmızı et ulaştırmaya çalışan sektör kuruluşları da, zor günler geçirmektedirler. Yıllardır faaliyet gösteren, marka haline gelmiş firmalar dahil, et sektöründe bulunan tüm firmalar azalan tüketici talebi nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelmiş bulunmaktadırlar. Kırmızı et sektöründe yaşanan ve tüm ülkeyi ilgilendiren bu olağandışı gelişmeler üzerine başta Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) olmak üzere konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve meslek kuruluşları tarafından dile getirilen önlem ve çözüm önerileri, ne yazık ki başta Tarım Bakanı Mehi Eker olmak üzere ilgili, yetkili ve sorumlu kamu görevlileri tarafından reddedilmiştir. ‘Bozulan arz-talep dengesinin sağlanması ve piyasanın yükselen ateşinin söndürülmesi için acilen et ithalatı yapılmalıdır’ diyen uzman çevrelerin görüşlerine itibar etmeyen Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türk hayvancılığını geliştirmek ve hayvan varlığını arttırmak iddiasını öne sürerek, et ithalatı yapılmayacağını belirtmiştir. Bakanın bu anlaşılmaz ve yanlışlarla dolu politikası, ne yazık ki siyasi iktidar yanlısı bazı sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşlarınca da desteklenmiştir. Sonuç ortadadır: Uzaydan dana yağmamış, hayvan varlığımız da artmamıştır. Aksine ithalat yapılmadan geçirilen iki ayda, et fiyatları yüzde 25 artmıştır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın