İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Birliği’nin ve Türkiye’nin en büyük korkusu işsizlik

Eurobarometre’nin Sohbahar 2009 dönemine ait son kamuoyu araştırması, AB üyesi ve aday ülke vatandaşlarının en büyük korkusunun issizlik olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa vatandaşlarının ve Türklerin yüzde 54’ü krizin etkilerinin daha da kötüleşeceği görüşünde birleşiyor.

MESS’in aylık yayın organı “Biz Bize”de yer alan araştırma sonuçları, Avrupa’da ekonomik düzenlemenin iş gücü piyasası üzerindeki etkisinin daha geç hissedileceğine ilişkin genel bir görüş olduğunu gösteriyor. Avrupa’da işsizliği ulusal sorunlar listesinin en üst sırasına koyan 19 ülke arasında Estonya (yüzde 68), İspanya (yüzde 66), Letonya, Litvanya ve Slovakya (her ülkede yüzde 64) başı çekiyor. AB’de 6 ülke ekonomik durumu temel ulusal sorun olarak görüyor. bu ülkeler arasında Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya öne çıkıyor. Türkiye’de ekonomik durumun en önemli sorun olduğunu düşünenlerin oranı yüzzde 33.

Türkiye’de temel sorun işsizlik

AB’ye aday ülkelerde ise temel ulusal sorunlar farklılık gösteriyor. Türkiye’de yüzde 63 ile işsizlik ve yüzde 47 ile terör en temel sorunlar olarak gösteriliyor. Hırvatistan vatandaşları suçlar ve işsizliği, Makedonya vatandaşları ise işsizliği ve ekonomik durumu temel sorunlar olarak belirtiyor.

Ankete katılanlara kişisel olarak karşılaştıkları en önemli iki sorun sorulduğunda, krizin etkileri açık bir biçimde görülüyor. Avrupalıların ekonomik durum, işsilik ve enflasyon ile ilgili kişisel kaygılarının arttığı görülüyor. Makedonya’da ilk sıraya yer alan işsizlik, Türkiye’de ikinci sırada.

Araştırma sonuçları, Avrupalıların ekonomik durum ile ilgili kısa vadeli beklentilerinin ilk kez olumlu yönde geliştiğini gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 29’u dünyada ekonomik durumun düzeleceğine inanıyor. Ancak ülkelerinde işsizliğin artacağını düşünenlerin oranı yüzde 40’a çıkıyor. Önümüzdeki 12 aylık dönemde Türklerin yüzde 42’si ülke ekonomisinin kötüye gideceğini, yüzde 47’si işsizliğin artacağını düşünüyor. Türkiye’de kamuoyunun yüzde 29’u Türk hükümetini krizle mücadelede başarılı buluyor.

Temel sorunlar      AB-27       Türkiye

İşsizlik                           yüzde 51    yüzde 63

Ekonomik durum       yüzde 40    yüzde 33

Şuç                                  yüzde 19     yüzde 6

Enflasyon                      yüzde 19    yüzde 11

Sağlık sistemi               yüzde 14    yüzde 6

Emeklilik koşulları       yüzde 9    yüzde 5

Göç                                    yüzde 9    yüzde 3

Vergiler                            yüzde 8     yüzde 5

Eğitim sistemi                 yüzde 7     yüzde 4

Barınma                           yüzde 5     yüzde 1

Terör                                 yüzde 4     yüzde 47

Çevre                                 yüzde 4     yüzde 1

Enerji                                yüzde 3     yüzde 1

Savunma – dış politika   yüzde 2     yüzde 3

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın