İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOBİ?ler çalışanlarının verimini nasıl artırabilir?

Bir KOBİ sahibi için ideal çalışan, işleri nasıl yapacağını çok iyi bilen ve bildiğini uygulayan çalışandır. Böyle çalışanları olan bir işletmede işler, iş sahibinin yapmasına gerek olmadan, doğru şekilde yapılır. Sonuç olarak çalışan da mutludur, iş sahibi de.

Yukarıdaki tablo her iş sahibinin idealidir. Fakat çoğu KOBİ?de bu böyle değildir. ?Bugünlerde iyi eleman bulmak çok zor!? Bu, KOBİ sahiplerinden bize eleman sorunu hakkında en sık gelen şikâyetlerden sadece bir tanesi.

İş sahipleri çalışanların işi kendileri gibi sahiplenmelerini isterler. Böyle olmadığını görmek hayal kırıklığına dayalı bir öfke birikimine neden olur. Kritik soru şudur: İş sahibini rutin işlerden kurtararak, yapmak istediklerini yapabilme özgürlüğü sağlayacak şekilde, işletmede yapılan işler ideal standartlarda nasıl yapılabilir? Cevap kısa ve net: Sistemler ile? Evet, çalışanların başarılı olması sistemlerin başarılı olması ile doğrudan ilişkilidir. E-Myth Bakış Açısına göre, işi sistemler yapar, insanlar sistemleri işletir. Sistemlerin sağlıklı işlemesi ise doğru bir delegasyon ve iyi yapılandırılmış iletişim stratejisi ile mümkündür.

İş sahipleri ile çalışanları arasındaki en iyi iletişim köprüsü Haftalık Çalışan Geliştirme Toplantıları?dır. Bu toplantıların faydaları ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusundaki önerilerimiz iş sahiplerine ilham verecektir. E-Myth Ustalık Kazanma Programı aracılığıyla KOBİ sahipleriyle birebir çalışan Özgür Kaşifler Koçları, yönetim modülü uygulamalarından iş sahipleri için derledi.

Çalışanların Kalpten Desteğini Kazanmak İçin Onlara Kaliteli İletişim Kurun

Kaliteli iletişimin tek anahtarı birebir iletişimdir. Bu nedenle doğrudan kendinize bağlı çalışanlarınız ile ?Çalışan Geliştirme Toplantıları? yapmalısınız. Bunu bir kez rutine oturtmayı başardığınızda işlerinizin istediğiniz gibi yürütülmesinde nasıl bir kaldıraç görevi gördüğüne şahit olacaksınız.

Her hafta ve mutlaka birebir yapılması gereken bu toplantılar

? ?Onu demek istememiştim?, ?ben öyle anlamamıştım gibi iletişim sorunlarını çözmenizi sağlar.

? Çalışanlarınızı motive etmek için, onların içindeki ateşi neyin yaktığını keşfetmeniz için ve en iyiyi yapmalarının ötesinde en iyi olmaları için onlara rehberlik, koçluk etmenizi sağlar.

? Çalışanları, sadece başarılı çalışanlar değil, insani olarak tanımanın yoludur.

? Çalışanlarınızı, firmanızla ilgili daha olumlu ve anlamlı deneyimler yaşamasını sağlayacak şekilde mesleki yönlendirme fırsatı yaratır.

? Çalışanların karar alma yeteneğini geliştirerek daha doğru inisiyatif kullanmalarını sağlar.

? Sadece sizin değil çalışanlarınızın da ?işin içinde değil, üzerinde çalışmasını? sağlamanın tek yoludur.

? Çalışanlarınızın hayattan beklentilerini anlayabilir, bilmiyorlarsa beklentilerin neler olduğunu keşfetmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece kendi şirketinizin Stratejik Hedefiyle örtüşen noktaların altını çizerek, onları daha kolay motive etmenin de sağlam bir yolunu çizmiş olursunuz.

Başarılı ?Çalışan Geliştirme Toplantıları? İçin İpuçları

? Sadece bir sorun olduğunda değil düzenli olarak her hafta ?Çalışan Geliştirme Toplantıları? yapın.

? Toplantı gününü ve saatini ertelemeyin, yüksek öncelik olarak değerlendirin.

? Toplantının gündemini yazılı olarak bildirin.

? Çalışanları dinleyin ve onlara yetkiler verin.

? Sorunları çözüme kavuşturun ve haftalık öncelikleri planlayın.

? Çalışanlarınızın işlerini doğru yapıp yapmadıklarını denetleyin. Doğru yapmıyorlarsa tekrar doğru şekilde yönlendirin.

1910-1937 yılları arasında Dünya’nın En Zengin İnsanı unvanını alan ABD?li sanayici John D. Rockefeler?in yönetim ile ilgili o yıllarda yaptığı tanım birçok şeyi özetliyor:

İyi yönetim, ortalama insanlara üstün insanların başardığı işleri nasıl başaracaklarını göstermektir.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın