Bu yıl 9’uncu defa düzenlenecek olan ‘Teknoloji Ödülleri’ başvuru süreci 29 Mart 2010 tarihi itibari ile başladı. TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından desteklenen ?Teknoloji Ödülleri? için Ar-Ge ve inovasyon alanında çalışmalar yapan tüm firmalara açık olan yarışmaya 14 Mayıs 2010’a kadar başvurular kabul edilecek. Bu yıl yapılacak olan ön başvurularda ilk kez ücret alınmayacak.

“9.Teknoloji Ödülleri” başvuru süreci ile ilgili bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş, Türkiye’de Ar-Ge ve yenilikçiliğinin ülke gündemine girmeyi başardığını söyledi. Artık Türk sanayisinin, üniversitelerin, kamu kuruluşların ve siyasi mercilerin Ar-Ge ve inovasyona önem vermeye başladığını vurgulayan Yetiş, “Bu konuda duyduğum memnuniyet sonsuz. Bundan sonra da ilginin artarak devam etmesini ümit ediyorum” diye konuştu. Yetiş, Ar-Ge ve inovasyonun özel sektör kuruluşları için büyük önem taşıdığına işaret ederek, 2008 yılında genel harcamalar itibariyle özel sektörün birinci sırayı elde ettiğini kaydetti.

Her sanayi dalına destek

KOBİ’lere verilen desteğin arttığını aktaran Yetiş, firma bazında verilen desteklerin yüzde 81’inin KOBİ, yüzde 19’unun büyük ölçekli firmalara verildiğini belirtti. Yetiş, ?420 milyon TL paranın yüzde 48’ni KOBİ?lere verdik. Yüzde 48?i ise büyük ölçekli firmalara gitti.  Çünkü KOBİ?ler geleceğin önemli firmalarıdır. Önümüzdeki dönemde bu rakamların büyük oranda artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Yetiş, ölçek gözetmeksizin tüm firmaları teknoloji ödüllerine başvuruda bulunmaya davet etti. Yetiş, ödül sürecinin şeffaf ve bağımsız olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

?Bu süreci yaşamak gerçekten çok önemli. Ödülü kimin aldığı önemli değil, ama bundan daha önemlisi hazırlık sürecinde firmaların öğrenecekleri şeylerin faaliyetlerine destek sağlaması. Bazı desteklere lütfen başvurun. Gelecek meblağlardan ziyade süreçte öğrenilenler önemli. Biz her sektörden başvuru kabul ediyoruz. Önemli olan projenin nitelikli olmasıdır.?

Ar-Ge’ye ayrılan kaynak artıyor

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner ise 3 kuruluşun teknolojiye ve yenilikçiliğe duyduğu inançla bu ödülleri hazırladığına işaret ederek, ödül töreninin bir marka haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin rekabetçiliğini sürdürebilmesi için gereken şartların başında teknoloji, inovasyon ve yetkinliğin geldiğine dikkat çeken Boyner, Ar-Ge’ye ayrılan kaynakların artışı bakımında Türkiye’de son yıllarda olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti. Toplam Ar-Ge harcamalarının GSYİH’ya oranının halen hedeflenen düzeyde olmadığının altını çizen Boyner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bildiğiniz gibi 2013 yılı için Ar-Ge harcamaların GSYİH’ya oranının yüzde ikiye ulaşmasını hedefliyoruz. Ar-Ge’ye daha çok kaynak ayırmalıyız demek maalesef yeterli değil. Teknik alt yapıdan hukuki alt yapıya kadar geniş bir alanda, pek çok kurumun rol aldığı, etkileşimde bulunduğu bir yapı oluşturulması gerekiyor.”

Ön başvuru ücreti alınmayacak

9. Teknoloji Ödülleri ve Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Cebeci, Teknoloji Ödülleri için başvuru sürecinin 29 Mart 2010 tarihi itibari ile başladığını söyledi. Firmaların 14 Mayıs 2010 tarihine kadar başvuruda bulunabileceğini belirtilen Cebeci, bu yıl ödül başvurularının ön başvuru ve son başvuru olmak üzere iki aşamalı alınacağının altını çizdi. Ön başvuruda ücret alınmayacağını ancak ikinci başvuru sürecinde 500 TL ile 5 bin TL arasında bir başvuru ücreti alınacağını bildiren Cebeci, farklı ölçekteki firmaları en uygun şekilde karşılaştırmak amacıyla mikro, küçük, orta ve büyük/bağlı olmak üzere 4 firma ölçeğinde, 8 adet başarı ödülü ve bir adette büyük ödül verileceğini söyledi. Cebeci, 1998 yılından bu yana 261 proje başvurusu alındığını, 7 şirkete büyük ödül, 24 şirkete başarı ödülü, 11 adet jüri özel ödülü, 1 adet araştırma merkezi ile 1 araştırmacı onur ödülü verildiğini dile getirdi. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Başkanı Fikret Yücel ise, ödüllerin bir teşvik aracı olduğunu vurgulayarak, OECD’nin bir araştırmasına göre gelişmiş ülkelerdeki büyümenin yarısından fazlasının inovasyon kaynaklı olduğunu belirtti.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın