İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KİK Türkiye Kanadı: Öneriler yeni Anayasa ihtiyacını tam olarak karşılamıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türk-İş, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) oluşturduğu Karma İstişare Komisyonu (KİK) Türkiye Kanadı, mevcut Anayasa’nın günümüzün siyasi, toplumsal ve iktisadi ortama uymadığını uzun süredir ifade ettiklerini belirterek, yeni gündeme gelen Anayasa değişiklik paketinin ise ihtiyacı tam olarak karşılamadığını açıkladı. Değişiklik taslağında ekonomiyi ve çalışma hayatını düzenleyen kurallara da yer verilmemiş olmasını önemli bir eksiklik olarak nitelendirildi.

KİK Türkiye Kanadı’ndan 23 Mart 2010 tarihli toplantısından sonra yapılan ortak açıklama şöyle:

“Mevcut Anayasamızın günümüzün siyasi, toplumsal ve iktisadi ortamına uymadığını uzun süredir ifade ediyorduk.

Özellikle de ekonomimiz ve sosyal gelişimimiz; eskinin şartlarına göre oluşturulmuş bir hukuki yapı ile daha fazla yol alamamaktadır.

Bu çerçevede çeşitli meslek ve sivil toplum örgütleriyle birlikte 2007 yılında Anayasa Platformu?nu meydana getirerek bu konuda yapılan çalışmalara katkı sağlamayı da amaçladık.

Anayasa Platformu ile yeni bir anayasa mutabakatının toplumda nasıl ses bulduğunu tescil etmiş ve anayasanın dayanması gereken temel ilkeleri ortaya koymuştuk.

Bugün gündeme getirilen değişiklik önerilerinin, geniş bir mutabakatla sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Başlayan bu sürecin, kaybolan uzlaşma zemininin yeniden tesis edilmesi için bir fırsat olabileceğini düşünüyoruz.

Burada elde edeceğimiz ivme, ekonomideki tıkanıklığı gidermeye de yardımcı olacaktır.

Öte yandan yapılacak değişikliklerin, önemli olmakla birlikte, yeni Anayasa ihtiyacını tam olarak karşılamadığının bilincindeyiz.

Değişiklik taslağında, ekonomiyi ve çalışma hayatını düzenleyen kurallara yer verilmemiş olmasını da önemli bir eksiklik olarak görüyoruz.

Türkiye?nin, hassasiyetlerini dikkate alan, iyi kurgulanmış, yeni bir Anayasa?ya ihtiyacı devam etmektedir.

Beklentimiz, demokratik, lâik, sosyal hukuk devleti yapımızı koruyan, hak ve özgürlükleri esas almış, hukukun üstünlüğü temeline oturan, değişime açık, toplumun değerleriyle bütünleşmiş ve uzlaştırıcı yeni bir Anayasa?nın hazırlanması ve hayata geçirilmesidir.

Bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın