İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gürallar ArtGraft’ın hedefi dünya sofralık cam pazarında ilk iki sıraya yerleşmek

Dünyada 120 milyon ton cam üretiliyor. Bunun 5 milyon tonu züccaciye diye bildiğimiz sofra camı. Kütahya’da bulunan Gürallar ArtCraft sofra camı üretimininde 10 yıl içinde dünya pazarında ilk iki üreticiden biri olma hedefiyle, 1994’ten bugüne çalışmalarını sürdürüyor. Gürallar ArtCraft Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat, “Seramikte milyar dolarlara çıkamayacağımızı görünce, ölçek büyüklüğünde uluslararası olabileceğimiz bir alan aradık. Tamamlayıcı grup olarak sofra camı bizim ilgimizi çekti. Rekabet çok yoğun bir sektör, sektörde devler var. Makina imalatında da çok büyük sıkıntı çektik ama Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarıyla cam sektöründe iddialı bir konuma geldik” dedi.

Argat, şartların oluşması halinde büyüme hedefleri doğrultusunda yurtdışında fabrikalar alabileceklerini söyledi.

Kumun cama dönüşürken geçirdiği mucizevi üretim sürecini paylaşmak üzere, teknoparkının da içinde bulunduğu ArtCraft Kütahya fabrikasında Pazarlama ve Satış Direktörü Tuğrul Baran ve Fabrika Genel Müdürü Ali Altıner ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan, Gürallar ArtCraft Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat, firmalarının 2009’da 110 milyon dolarlık ciroya ulaştığını, bu yıl ise ciro bazında yüzde 15’lik bir büyüme hedeflediklerini söyledi. Argat, “Önümüzdeki yıl, yüzde 30’luk kapasite artışı için 12 milyon Avro’luk yatırım yapacağız. İstihdamda yüzde 10’luk artış öngörüyoruz” diye konuştu.

Ürün gamını 15 yılda dört adetten bin 500’e çıkartan ve bunları 79 farklı ülkeye ihraç eden Gürallar ArtGraft, beş yıl içinde kendine yeni hedefler koydu. 2010 ile birlikte yüzde 6’lık bir kapasite artırımına gideceklerini belirten Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat, bu sayede yeni istihdam alanları oluşturacaklarını açıkladı. Beş yıl içinde yüzde 35’lik bir kapasite artırımı öngören şirket, yatırımların tamamını öz sermaye ile gerçekleştiyor. Krizlerden yara almadan çıkmayı buna bağlayan Argat, cirolarının da yüzde 5,7’sini özellikle Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına ayırdıklarını, inovasyona, tasarıma önem verdiklerini hatırlattı.

Ar-Ge ve teknoloji yatırımına yüzde 5,7’lik pay

Ar-Ge yatırımlarının firmaları açısından çok önemli olduğunu belirten Argat, bu çerçevede Bilkent, Eskişehir ve Amerikalı Drexel Üniversitesi ile ortaklaşa tasarım çalışması yürütüklerini söyledi. Argat, Dreksell Üniversitesi ile yürüttükleri nano teknolojik cam kaplama projesinin son aşamasına gelindiğini, tamamlandığında bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

Cam fabrikasındaki iki fırının dışında kalan kısımlarda, sadece kendi ürettikleri makineleri kullandıklarını belirten Argat, bu konuda birkaç yıl içinde, dünyada önemli bir sırada olmayı arzuladıklarını belirtti. Yüzde 2’lik üretimlerinin ise promosyon cam üretimi olduğunu ifade eden Argat, “Sipariş oranları, piyasa koşullarına göre firmaların aldığı konum nedeniyle yılda yıla değişmekle birlikte müşterilerimiz arasında Walmart, Coca Cola, Pepsi, Kraft, Carrefour, Metro ve Tansaş gibi ünlü markalar var” diye konuştu.

Turizmde yeni oteller

Gürallar Şirketler Grubu’nun cam sektörü ile birlikte turizm yatırımlarıyla da büyüyeceğini belirten Esin Güral Argat, “Ali Bey Club Manavgat’ı mayısta, Ali Bey Resort Side’ı yaz ayına kadar açacağız. Buralarda binlerce kişiye direkt iş imkânı sunacağız. Ayrıca Akdeniz havzası bizim ilgimizi çekiyor. Fas ve Mısır başta olmak üzere bazı ülkelerde de yatırım yapacağız” ifadesini kullandı. Şirket, bu projeler için 50 milyon dolar kaynak ayırdı.

Grup kendi bünyesinde 3 bin 500 kişi istihdam ediyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın