İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şubat ayı sanayi sektörleri ihracatında ciddi toparlanma

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her ay Türkiye’nin farklı illerinde açıklanan ihracat rakamlarının 2010 yılı Şubat ayı verileri Ordu’da düzenlenen toplantı ile açıklandı. TİM verilerine göre, Türkiye’nin Şubat ayı toplam ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.34 artarak 8 milyar 227 milyon dolara yükseldi.

İhracatta üç aydır devam eden çift haneli artışların altını çizen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu:

“2009’un Ekim ve Kasım aylarında ihracatta yaşadığımız tek haneli büyümeden sonra tekrar çift haneli büyüme rakamlarını yakalıyoruz. Aralık ayında ihracatımız yüzde 32, Ocak ayında yüzde 12,5 arttı. Şubat ayı için de yüzde 20,34?lük yine çift haneli bir rakam yakaladığımızı görmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Şubat ayında sanayi sektörlerindeki artış yüzde 20,5. Bu yükselişte lider ihracatçı sektörlerimizin gerçekleştirdiği büyük bir atılım var. Lider sektörlerimiz krizden çok hızlı bir şekilde çıkıyorlar. En fazla ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi sektörümüzün ihracatı Aralık ayında yüzde 62, Ocak ayında yüzde 43, Şubat ayında ise yüzde 38 arttı. İkinci lider ihracatçı sektörümüz olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı Aralık ayında yüzde 23, Ocak ayında yüzde 2, Şubat ayında ise yüzde 20 arttı. Diğer sektörlerimizde de benzer yükselişler görüyoruz. Şubat ayında madencilik sektörümüzün ihracatı yüzde 68, fındık ve mamülleri sektörü yüzde 54, demir ve demir dışı metaller sektörünün ihracatı yüzde 50, tekstil sektörünün ihracatı yüzde 29, kimyevi maddeler yüzde 23, elektrik ve elektronik sektörümüzün ihracatı yüzde 26 arttı. 23 sektörün 19’unde ihracat artışı gerçekleşti.”

“İhracattaki güzel trendin devamı için istikrarlı bir kura ihtiyacımız var” diyen TİM Başkanı Büyükekşi, sektörlere göre artışlar hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Şubat ayında en fazla ihracat yapan sektörlerimiz, 1 milyar 512 milyon dolar ile Otomotiv endüstrisi, 1 milyar 148 milyon dolar ile Hazırgiyim ve Konfeksiyon ve 843 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektörlerimiz oldu.

Tarım sektörlerimiz Şubat ayında 1 milyar 120 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 13,61 pay alırken, sanayinin payı 6 milyar 904 milyon dolar ihracat ile yüzde 83,92, madencilik ürünlerinin payı ise 203 milyon dolar ihracat ile yüzde 2,47 oldu.

Şubat ayında en fazla ihracat artışını yüzde 67,97 ile madencilik sektörümüz, yüzde 53,58 ile fındık sektörümüz ve yüzde 49,74 ile demirdışı metaller ve mamulleri sektörlerimiz yakaladı.”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay Türkiye’nin ihracatı 2009’un aynı ayına göre yüzde 12.52 artış ile 7 milyar 911 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Böylece 2010 yılının ilk iki ayında toplam ihracat 16.12 milyar dolar oldu. Geçen yılın Şubat ayında ise Türkiye’nin toplam ihracatı 6 milyar 836 milyon dolardı.

Avrupa ülkelerine ihracat moral verici

Öte yandan ihracattan sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sanayi ürünleri ihracatının toparlandığını belirterek, küresel krizden en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin hemen tümünde önemli ihracat artışlarının yaşandığını söyledi. TİM ihracat verilerine göre, Şubat ayında, tarım ürünleri ihracatının yüzde 13,5, madencilik ürünleri ihracatının da yüzde 68 oranında arttığına işaret eden Çağlayan, “Yükselme oranları taşıt araçlarında yüzde 37,8’e, hazır giyim konfeksiyonda yüzde 19,6’ya, elektrik-elektronik eşya sektöründe yüzde 26,4’e, demir ve demir dışı metallerde yüzde 49,7’ye ve kimyevi maddelerde de yüzde 44,5’e ulaştı. Daha önce söylemiştim, ihracattaki artış, sanayi üretimindeki artışın işaretidir. Bu çerçevede, sanayi üretiminde ortaya çıkan artışın ihracata dönüştüğü gözleniyor” diye konuştu.

Şubat ayındaki verilerin en önemli sonuçlarından birinin de Avrupa pazarının geri dönüşüne işaret etmesi olduğunu kaydeden Çağlayan, ülke bazında Avrupa pazarında çok önemli artışların göze çarptığını belirtti. Çağlayan, Şubat ayında ihracatın 2009 Şubatına göre, İspanya’ya yüzde 75, İngiltere’ye yüzde 48,5, Fransa’ya yüzde 33,9, İtalya’ya yüzde 29,4, Almanya’ya da yüzde 23,4 arttığını söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın