İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pakistan’dan Türkiye’ye enerji yatırımı daveti

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Pakistan İş Konseyi tarafından düzenlenen iş geliştirme toplantısında konuşma yapan Pakistan Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı  ve Yatırım Kurulu Başkanı Saleem Mandiwalla, ?Türkiye ve Pakistan arasında yeteri kadar yatırım ve iş ilişkisi yok. Yatırım ve ticareti artırmak için çalışmak gerek? dedi.

Ülkede yerli ve yabancı yatırımcıya aynı davranıldığını belirten Mandviwalla, dünyada 5’inci büyük süt üreticisi olan Pakistan’da, sütün yüzde 10-15’inin kutulu olarak satıldığını ve bu alanda yatırım yapılabileceğini, kömür konusunda fırsatlar olduğunu, yenilenebilir enerji ve katı atıktan enerji elde edilmesi konusunda potansiyel bulunduğunu anlattı. Mandviwalla, iki ülke iş dünyasının daha fazla bir araya gelmesi gerektiğine işaret ederek, ”Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke. Neden ilişkimiz sadece duygularla sınırlı kalsın?” diye konuştu.

Mandviwalla, ülkeler arası iyi ilişkilerin, ekonomik ilişkilere yansıtılmasıyla, daha fazla Pakistanlı ve Türk şirketin bir arada çalışabileceğini vurguladı.

En ekonomik yöntem demiryolu

DEİK Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ali Irvalı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 700 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu kaydederek, Türkiye’nin Pakistan’dan yaptığı ithalatın toplam ithalatındaki payının yüzde 0,3, bu ülkeye yaptığı ihracatın toplam ihracatındaki payının yüzde 0,4 olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki düşük ticaret hacminin nedenlerini, ”iş camiası arasında fazla ilişki bulunmaması”, ”ulaşım” ve ”ticari işlemlerin zorluğu” şeklinde sıralayan Irvalı, serbest ticaret anlaşması imzalanması konusunda baskı gerektiğini dile getirdi.

Irvalı, Pakistan ve Türkiye arasında mal göndermenin çok uzun sürdüğüne ve uygulanacak en ekonomik yöntemin demiryolu olduğuna işaret ederek, bu konuda devletin desteğine ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Yapılan işbirliği alanlarına değinen Irvalı, Türk işadamlarının, Pakistan’da tekstil sektöründe yatırım yapabilmeleri konusunda teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye-Pakistan Ticari ve Ekonomik İlişkileri

Geçen yıl Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında Pakistan 75’inci sırada yer alırken, ülkeye 163 milyon dolarlık ihracat ve ülkeden 619 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi. 2009 yılsonu itibariyle Türkiye’de toplam 81 adet Pakistan sermayeli firma bulunuyor. Firmalar, ağırlıklı olarak elektronik, telekomünikasyon, makine, ticaret ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteriyor. 2008-2009 döneminde Türkiye’den Pakistan’a 17,2 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Ülkedeki Türk yatırımları ağırlıklı olarak enerji, finans, altyapı projeleri ve müteahhitlik sektörlerinde bulunuyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın