İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSGEB destek mekanizması 2010’da da KOBİ odaklı işleyecek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaelili işadamlarını “KOSGEB Destek ve Hizmetleri” hakkında bilgilendirdi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan’ın katılımıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Leyla Atakan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, İzmitli KOBİ sahip ve yöneticileri, KOSGEB’in 2010 yılı destekleri ve gelecek projeksiyonu konusunda bilgiler aldılar. 2010 yılı KOSGEB destek mekanizmalarının artık KOBİ odaklı özel tasarımlarla gerçekleşeceğini belirten KOSGEB Başkanı Kaplan, bugüne kadar milyarlarca lira destek sağlayarak ekonominin çarkları olan KOBİ’lerin gelişimine katkı sağladıklarını söyledi.

KOSGEB’in önemli bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu belirten Mustafa Kaplan; “KOSGEB olarak yeni dönemde reel sektöre finansman desteği sağlarken daha seçici davranacağız. Artık,KOBİ’lerin işbirliği, güç birliği, Ar-Ge ve inovasyon projelerine çok ciddi destekler vereceğiz. Proje bazlı destekleme modeline ağırlık vereceğiz. İşletmelerimiz, daha planlı, programlı kendi belirlediği hedefe doğru giderken bizler de onları cesaretlendiren, tetikleyen bir anlayışla hizmet vereceğiz”dedi.

KOSGEB Başkanı Kaplan, Türkiye’nin en iyi ekonomik potansiyelli bölgelerinden bir tanesinin Doğu Marmara bölgesinde olduğunu belirterek Doğu Marmara’ya daha verimli hizmet edebilmek amacıyla Kocaeli’nde KGF Kredi Garanti Fonu’nun bir şubesinin açılacağı müjdesini verdi. KOSGEB olarak, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı çalışmalarının kendilerine bölge çalışmalarında yol gösterici olduğunu söyleyen Kaplan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın bölge hassasiyetlerini KOSGEB’e iletmekte önemli bir rolü olduğunu hatırlatarak, ajansla işbirliği ve güçbirliğini sürdüreceklerini belirtti. Kaplan, Ajans Bölgesel Gelişim planları çerçevesinde, KOSGEB ve Ajans tarafından sağlanacak hibe mali desteklerine Doğu Marmara’dan daha fazla başvuru beklediklerini ifade etti.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen ”KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekleri” konulu seminere, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile Gölcük Kaymakamı Mustafa Pekdemir, Darıca Valisi Osman Ateş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan ve Petrol-İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın