Gribal enfeksiyonların daha çok görüldüğü soğuk kış aylarında, C vitamini açısından oldukça zengin olan turunçgiller, tüketilmesi gereken besinler olarak öne çıkıyor.

Turunçgiller meyve olarak tüketilebildiği gibi meyve suyu olarak da tercih ediliyor. Uzmanlar, turunçgillerin ve turunçgillerden elde edilen meyve sularının C vitamini açısından çok zengin olduğu saptanmış, bu doğrultuda en fazla antioksidan aktivitenin de bu çeşitlerde olduğu belirtiyorlar. Turunçgillerden elde edilen beş farklı meyve suyunun toplam antioksidan kapasiteleri yüzde 65-100 arasında değişiyor.

En çok tercih edilen meyve ve meyve suyu çeşitlerinden biri olan portakalın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, potasyum ve folik asit için iyi bir kaynak olduğu, stresi azalttığı, kötü kolestrolü düşürücü, iyi kolestrolü yükseltici etkileri olduğu ispatlanmış durumda. Bir bardak portakal suyu, günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 30?unu karşılıyor.

Portakalın yanı sıra, limon ve greyfurt da C vitamini açısından zengin ve önemli faydaları olan meyvelerdir. Tüm bu meyvelerin içinde bulunan ?limonen?in hem doğal, hem de kimyasal yolla ortaya çıkan kanser türlerine karşı etkili olduğu ileri sürülüyor. Yapılan çalışmalarda genel olarak turunçgillerin kemik kaybını azaltıcı, serum ve karaciğer lipitleri azaltıcı potansiyel etkileri ile diyetle ilintili kronik hastalık riskini önleyici etkileri olduğu belirtiliyor. Yine tüm araştırma sonuçları, C vitamininin turunçgillerden alınmasının vücuda hap olarak alınmasından daha yararlı olduğunu gösteriyor.