İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırımcı bulmak isteyen girişimciler için yol haritası

Fikir aşamasındaki internet girişimlerine yatırım yapacak 10 yatırımcının kimler olabileceğini açıklayan etohum, bu süreçte yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda da girişimcileri uyarıyor.

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, fikir aşamasındaki internet girişimlerine yatırım yapabilecek 10 yatırımcıyı açıklıyor. Bu sayede ne iş yapacağından ve yapacağı işin kârlı, ölçeklenebilir ve doğru bir iş modeli olduğundan emin girişimcilere yol göstermeyi hedefleyen etohum, yatırımcı bulma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaların da altını çiziyor.

?Yatırımcı bulmak? ifadesinin internet şirketini kurma aşamasında olan herkese çekici geldiğini belirten etohum, bu sürecin aslında söz konusu girişimi farklı bir aşamaya geçirdiğini vurguluyor. Bu noktadan sonra girişimcilerin dışarıdan gelen kişilere karşı sorumluluk duymak, bir başka deyişle hesap vermek zorunda olduklarını ifade eden etohum, olası başarısızlıkların daha sonraki girişimleri de etkileyebileceğini bu nedenle de şirketlerin erken zamanlarında yatırımcı aranmaması gerektiğini söylüyor.

Girişimcilerin yatırımcı bulmak yolunda izlemeleri gereken yol haritasını çıkartan etohum, doğru yatırımcıya nasıl ulaşılacağını adım adım anlatıyor.

İşte, etohum?un belirlediği ?fikir aşamasındaki bir internet girişimine yatırım yapabilecek 10 yatırımcı?:

Girişimci

Bir girişimcinin fikir aşamasından şirketin ilk kurulduğu zamanlara dek kendi kendinin yatırımcısı olması gerektiğini savunan etohum?a göre atılacak bu önemli adım, girişimcinin yaptığı işe ne kadar inandığının göstergesi. Bu noktada girişimcilerin kişisel birikimlerini sermaye olarak kullanabileceklerini belirten etohum, söz konusu girişimcinin hedefleri uğruna birikimlerini harcamasının çok önemli olduğunu vurguluyor.

Aile

Bir girişimcinin yapacağı işi ilk olarak annesine, babasına ya da eşine anlatacağı fikrinden hareketle etohum, 10 kişilik yatırımcı listesinin ikinci sırasında ?aile?ye yer veriyor. Hiçbir ebeveynin çocuğunu yalnız bırakmayacağını belirten etohum, girişimcilere, buldukları iş modelini basit bir metot eşliğinde ailelerine anlatmalarını öneriyor.

Yakın akrabalar

Kuzenlerin, yeğenlerin ve kardeşlerin yatırım için önemli birer kaynak olabileceğini ifade eden etohum, bu noktada girişimcilere çekirdek aileden fazla uzaklaşmamalarını ve işe sürekli karışabilecek bir akrabayı sırf parası olduğu için bu sürecine dâhil etmemelerini öneriyor.

Yakın arkadaşlar

En yakın arkadaşın ilk yatırımcı olabileceğini söyleyen ancak yakın arkadaşlarla bazen ticaret yapılmayacağına dikkat çeken etohum, girişimcileri sıkı bir değerlendirme yapmaya davet ediyor. Dostlukların ticari ilişki sırasında farklılaşabileceğini söyleyen etohum, girişimcileri dikkatli davranmaları ve dost kaybetmektense işe başka bir yöntemle başlamaları konusunda uyarıyor.

Uzak arkadaşlar

Öğrencilik, askerlik veya iş hayatı sırasında edinilen arkadaşların da fikir aşamasındaki bir internet girişimine ilk sermayeyi verebileceğini söyleyen etohum, yakın arkadaş olmasa bile aynı vizyona sahip iki kişinin daha verimli bir ortaklık kurabileceğini belirtiyor. Yatırımcı adayının işin içine başka bir arkadaşını çekmeye çalışması halinde girişimcilere dikkatli olmalarını öneren etohum, uzun vadede sorun yaratacak gibi görünen ortaklıklardan kaçınılması gerektiğini savunuyor.

Patron – yönetici

Girişimcilerin birlikte çalıştıkları patron ve yöneticilerin de birer yatırımcı olabileceğini belirten etohum, burada asıl önemi yeni kurulacak iş yapısındaki hiyerarşik düzenin taşıdığını vurguluyor. Eski iş yerindeki düzenin yeni işte sürdürülmemesi gerektiğinin altını çizen etohum, her iki tarafın da sorumluluklarını iyi bir şekilde bilmesinin önemini vurguluyor.

Banka

Kredi veren kuruluşlar olan bankaların, katı kurallarının olduğunu belirten etohum, girişimcilerin kredi kartlarının limitlerini kullanarak ya da bireysel ihtiyaç kredisi alarak gerekli yatırım banka aracılığıyla bulabileceklerini söylüyor. etohum ayrıca, bir işi kredi kullanarak kurmanın riski daha da artıracağının da altını çiziyor.

Diğer girişimciler

İnternet alanında başarılı olmuş girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmek üzere olan girişimcileri daha iyi anlayacaklarını savunan etohum, başarılı iş modelleri geliştiren kişilerin de iyi birer yatırımcı olabileceğini ifade ediyor. Aynı sektörde iş yapacak iki kişinin iyi bir işbirliği yapacağını belirten etohum, bu durumun ortak kaynak kullanımı ve tecrübe paylaşımı gibi avantajlar doğuracağına ve süreci hızlandıracağına inanıyor.

Müşteriler ? tedarikçiler

Başlangıç zamanlarını biraz geçen girişimcilerin, yatırım sürecine tedarikçilerini veya müşterilerini de dâhil edebileceğini ifade eden etohum, bu kişilerin yapılan iş modelini rahatlıkla anlayabileceklerini ve bu nedenle işe para koyabileceklerini belirtiyor.

Diğer kuruluşlar ? profesörler ? kuluçka merkezleri

Bu tip yatırımcıların yurtdışında daha etkin çalıştıklarının altını çizen etohum, üniversitelerin birer kuluçka merkezi gibi çalıştığını ve kurdukları laboratuarlar aracılığıyla girişimcilere destek verdiğini söylüyor. Bu desteğin girişimlere hız kazandırdığını da belirten etohum, son yıllarda vakıf üniversiteleri başta olmak üzere pek çok üniversitedeki öğretim görevlileri ve profesörlerin de bu anlayışı benimsediğini dile getiriyor. Kendilerini bu şekilde konumlamak isteyen üniversitelerin basından takip edilebileceğine dikkat çeken etohum, bunların yanı sıra KOSGEB ve TÜBİTAK?ın da girişimcileri desteklediğini belirtiyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın