İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Domuz gribi, şirketlerin verimliliğini yüzde 20 düşürdü

İnsan yönetimi konusunda Türkiye?nin tek referans kaynağı Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN), Türkiye?deki işverenlerin H1N1 Domuz Gribine yönelik aldıkları önlemleri ve uyguladıkları yöntemleri araştırdı.

PERYÖN tarafından kurulan ?Bilgi Yönetimi Platformu? tarafından 17 Aralık 2009 ? 7 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen ?Kurumlarda H1N1 Domuz Gribine Yönelik Uygulamalar Araştırması? sonuçlarına göre, her firmada ortalama 7 kişide domuz gribi vakası ile karşılaşıldı. Buna bağlı olarak da firmaların yüzde 20?si domuz gribinin iş akışı ve verimliliğini olumsuz etkilediğini düşünüyor.

TNS Türkiye tarafından ?Kantitatif Araştırma Tekniklerinden? CAWI (Computer Aided Web Interview) yöntemi ile gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; firmaların yüzde 20?si domuz gribinin iş akışı ve verimliliğini olumsuz etkilediğini düşünüyor, gelecekte daha fazla etkileyeceğini düşünenler ise yüzde 41 oranını kapsıyor. Diğer sonuçlara bakıldığında, her firmada ortalama 7 kişide domuz gribi vakası ile karşılaşıldığı ve vakaların negatif etkisi çalışanları önemli ölçüde etkilediği görülüyor.

Yayılacak kaygısı firmaları önlem almaya zorladı

Çalışan sayısı 100?den fazla olan büyük ölçekli firmaların önlemlerini daha kapsamlı aldığı ve alınan önlemler firmaların giderlerinde yeni bir masraf kalemi oluşturduğu görülüyor. Alınan önlemlerin başında; çalışanlara mevsimsel grip ve zatürre aşısı yaptırma, el dezenfektanları dağıtma, düzenli dezenfektasyon yapma, maske dağıtma, bilgilendirici eğitimler verme, afişler asma, ailelere yönelik bilgilendirici toplantılar düzenleme, ailesinde domuz gribi olanlara ve grip belirtisi gösterenlere izin verilme geliyor. Ayrıca, her 5 firmadan 3?ü de ileride oluşabilecek bir salgına karşı ?Acil İletişim Planı ve İş Sürekliliği Sağlama Planı? oluşturmuş durumda.

Şirket yöneticilerinin yüzde 70?i domuz gribi aşısına olumsuz bakıyor

Kurumlardaki kaygıya rağmen şirket yöneticilerinin Domuz Gribi aşısına olumlu bakmadığı da önemli veriler arasında. Bugüne kadar Domuz Gribi aşısı olmuş ya da olmayı düşünen yöneticilerin oranı yüzde 30 iken, yöneticilerin yüzde 70?i de grip aşısına olumsuz bakıyor. Buna bağlı olarak çocuk sahibi olan her 3 yöneticiden 2?si çocuklarına aşı yaptırmamış ve yaptırmayı düşünmediği sonuçlarına ulaşılmıştır.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın