İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süt piyasası fokur fokur kaynıyor

Süt fiyatlarındaki anormal yükseliş vatandaşı sağlıksız sokak sütü ve merdiven altında üretilen peynire yöneltiyor. Marketlerde ortalama 2?2,5 TL?ye kadar yükselen fiyatlar satışları ciddi oranda düşürdü. Sektör temsilcileri devletin biran evvel piyasaya müdahale etmemesi durumunda küçük ölçekli işletmelerin kapanacağını vatandaşın ise ucuz merdiven altı gıdalar nedeniyle sağlığının bozulacağını ifade ediyor.

Kocaeli’ndeki 6 bin metrekarelik tesisinde Oyalı ve Karlı markalarıyla yöresel peynir ve kaşar üretimi yapan Kocaeli Çiftliği’nin Sahibi Zafer Gör, 2008 yılında üreticiden 70 kuruş civarında alınan sütün 2009?da 40 Kuruşa kadar düştüğünü belirterek çiftçinin zarar ettiği gerekçesiyle elindeki hayvanları kesmeye zorlandığını söylüyor. Piyasada süt bulunamayınca Fiyatların yeni yılda 90 kuruşa kadar çıktığın anlatan Zafer Gör, ?Firmalar piyasada süt bulamayınca yüksek fiyatlarla üreticiyi sütünü satmaya zorluyor. Şu anda resmen bir süt savaşları başladı. Üreticiden alınan süt markete ulaştığında fiyatı 2 lirayı aşıyor. Vatandaş evine süt alamaz hale geldi. Raf satışları yarı yarıya düşmüş durumda. Aileler çocuklarını süt ihtiyacını karşılamak için sağlıksız sokak sütüne yönelmeye başladı. Yetkililer nasıl Fındık piyasasına müdahale ediyorsa aynı şekilde süte de müdahale etmeli? ifadelerini kullanıyor.

Koceeli Çiftliği Genel Müdürü Zafer Gör Tarım ürünlerinde uygulanan Hal Yasası benzeri bir uygulamanın süt ürünleri için de devreye sokulması gerektiğini belirterek, ?Süt piyasası şu an fokur fokur kaynıyor. Devlet bugün yaşanan tehlikeyi 2 yıl önce göremedi. Süt fiyatlarındaki artış enflasyonu da tetikleyecek. Süt alımlarında yapılan ihalelere bir çeki düzen verilmeli. Kimse sütünü satamadığı için fiyatlar 1-2 aya kadar yeniden düşecek. Bu durumda da KOBi ölçeğindeki işletmeler elindeki stoku eritemediği için kepenk indirmeye başlayacak? şeklinde konuşuyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın