ZÜCCACİYECİLER, ABD’YE ÇIKARMA YAPACAK

admin

10 milyar dolarlık ticaret hacmi ve her yıl yüzde 15 büyüme performansı sergileyen züccaciye sektörünün çatı derneği ZÜCDER, her sene olduğu gibi bu sene de 30. Uluslararası Züchex Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı’nda yerini aldı. TÜYAP Beylikdüzü’nde 12 Eylül Perşembe günü açılışı gerçekleşen fuara, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve sektör temsilcileri katılım gösterdi. 15 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek fuara, 600 firmanın yüzde 90’ını temsil eden ZÜCDER, 1,5 milyar dolarlık bir ticaret hacminin gerçekleşmesini hedefliyor. Fuarın açış konuşmasını yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz: “Son 10 yılda ihracatını yüzde 85 artırarak, dünya genelinde tam 206 ülkeye ürün satışı başarısına imza atan bir sektöre sahibiz. 2018 yılını 4,7 milyar dolar ihracat ile kapatan sektörümüz, bu yılı ise 5,4 milyar dolar ihracatla kapatmaya hazırlanıyor. Fuarlar, ihracatımızı arttırmak için önemli bir kapı. Sektörümüz fiyat, kalite ve hizmette oldukça başarılı. Fuar, tam 22 yıldır 30 kez düzenleniyor ve bu sene 100’den fazla ülkeden 5 bin katılımcı bekliyoruz. Birçok sektörün aksine sektörümüz ihracatının neredeyse yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine gerçekleştirmektedir. Biz bu kez Ortadoğu ülkelerine hedeflendik. Özellikle dizi ihracatıyla ve turizmle gelişen ilişkiler sayesinde ürünlerimizin bu pazarlarda da daha hakim olmasını istiyoruz. Küçük elektrikli ev aletleri, dekorasyon ürünleri, mutfak eşyaları olarak ihracatımızı rahatlıkla yüzde 20 düzeyinde arttırabiliriz” dedi. TİM Başkanı İsmail Gülle ise “Gastronomi, tasarım bunlar bizi dünyaya tanıtıyor. İhracatta daha fazlasını elde edebilmemiz için tüm sektör paydaşlarının bu iki konuya ağırlık vermesi gerekiyor. ABD Pazarı çok önemli. 100 milyar dolarlık ABD pazarından pay almalıyız. Bunun için de züccaciye sektörüne büyük görev düşüyor.” derken, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da züccaciyede kilogram başına ihracatın 3,70 dolar olduğunu belirtti.

Fuara özel şovlar!

T.C. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, İMMİB ve ZÜCDER’in destekleriyle düzenlenen fuarda, sofra ve mutfak eşyalarından, elektrikli ev aletlerine, çelik mutfak eşyalarından dekoratif ev aksesuarlarına, ev tekstilinden cam, porselen ve seramiğe, plastik ev gereçlerinden, aydınlatma ve banyo & mutfak aksesuarlarına kadar binlerce yeni ürün, koleksiyon ve inovatif tasarım bir arada sergileniyor. Fuar, birçok etkinliğe de sahne olacak. Fuara özel olarak tasarlanan ve çay & kahve tadımlarının yapılacağı “Çay mı, Kahve mi?” etkinliğinin yanı sıra ünlü şeflerin birbirinden farklı sunumlarıyla ziyaretçilere sıra dışı bir deneyim sunacakları Cooking Theatre da fuara renk katacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

E. ALKİN: 'FAİZ İNDİRİMİ DOĞRU KARAR, İNDİRİMLER SÜRECEK'

Bazı çevrelerde 500 baz puanlık bir indirim beklentisinin oluştuğunu, bunun kendisini endişelendirdiğini belirten Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, “200 baz puanın altı ve 400 baz puanın üzeri piyasayı korkutacaktı. Bu açıdan yapılan indirim piyasanın beklentisine uygun. Benim beklentim de bu yöndeydi” diye konuştu. Prof. Dr. Emre Alkin, […]

Subscribe US Now