Yıllıklandırılmış cari açık 33 milyar dolar seviyesinde

admin

Cari açığın hem geçmiş yılın aynı dönemine göre, hem de yıllıklandırılmış bazda önceki döneme göre daha düşük olması olumludur. En önemli kalem olan dış ticaret dengesinde açığın aylık bazda geçen seneye göre düştüğünü görüyoruz, buna karşılık Ocak – Mart 2017 döneminde gerçekleşen dış ticaret açığının 8,27 milyar USD’den 8,36 milyar USD’ye artış gösterdiği gözlenmektedir. Hizmetler dengesi içerisinde aylık bazda seyahat kalemi kaynaklı gelirler arttı, yılın ilk 3 ayı için ise açıkta çok sınırlı bir büyüme söz konusu olmuştur.

Finansman hesabında geçen seneye göre para girişlerinin yavaşladığını görmekteyiz. Ocak – Mart karşılaştırmalı dönemlerinde; 3 aylık net finansman girişinde azalma görülmektedir. Doğrudan yatırımların 3 ayda gerçekleşen katkısı 1,97 milyar USD olarak gerçekleşirken, bu rakam geçen yılın ilk 3 ayında 1,99 milyar USD seviyesindeydi. Portföy yatırımlarında borçlanma araçlarına 2,28milyar USD’lik giriş söz konusu, hisse senetlerinden is 49 milyon USD’lik çıkış gerçekelşmiş. Rezerv varlıklarda Mart ayında 2,52 milyar USD azalma görülürken, net hata noksan kaleminde 1,15 milyar USD’lik çıkış olmasının bunda etkili olduğunu düşünüyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yapı Kredi Leasing ve EFSE'den 25 milyon dolarlık işbirliği

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun yaptığı değerlendirmede, EFSE gibi uluslararası fonlarla kurdukları sağlam ilişkiler sayesinde özellikle küçük işletmelerin projelerini hayata geçirmelerine yardımcı olduklarını söyledi. Söz konusu kaynağın finansmana erişimi daha kısıtlı bölgelerde kullandırılacak olmasını Türkiye ekonomisinin gelişmesi için önemli bir katkı sağlayacağını da sözlerine ekleyen Torun, EFSE ile […]

Subscribe US Now

Betboo