Yılın ilk Enflasyon Raporu’nda beklentiler sabit

admin

VER ERKAN, TERA YATIRIM ARAŞTIRMA, EKONOMİST >> Merkez Bankası’ndan yılın ilk Enflasyon Raporu’nda gerek beklentiler, gerekse de politika mesajları anlamında sürpriz görmemekteyiz. 2020 enflasyon beklentisi, önceki rapor döneminde olduğu gibi %8,2’de sabit tutulurken, 2021 enflasyon beklentisi de %5,4 olarak bırakıldı. Enflasyonun orta ve uzun vadede %5 bandında istikrar kazanması yönlendirmesi de devam ettiriliyor. Cari yılsonu enflasyon beklentisi olan %8,2’ye dair en öne çıkan ayrıntı, orta nokta aynı olmakla beraber tahmin aralığının önceki rapor dönemine göre daraltılması oldu.

Gıda enflasyonu beklentisi yine %11 olarak görünüyor. 2020’de gıda enflasyonunun en önemli bileşeni arz sürekliliğine ilişkin durumlar olacaktır. Mevsim koşullarını da hesaba katacak olursak, yılın ilk aylarında gıda enflasyonu aşağı yönlü bir sürpriz yapacak gibi görünmüyor. Petrol fiyatlarına ilişkin beklentinin de yukarı yönlü olarak güncellendiğini görüyoruz. Önceki tahmin 2020 ortalama petrol fiyatının 57,7 USD olması yönündeyken, Brent petrol fiyatı bu raporda 60 USD olarak öngörülmüştür. Güvenilir piyasa oyuncularının genel petrol fiyatı beklentisi 2020 için 60 USD civarlarında yatay seyir yönündeyken, son dönemde ortaya çıkan koronavirüs etkisi dünya ekonomik büyümesini aşağı çekerse şu anda 58 USD seviyelerinde olan petrol fiyatının da zayıf talep bileşeni ile baskılanması söz konusu olabilecektir. Ancak henüz koronavirüs gibi bir değişkeni ekonomik varsayımlara dahil etmek için erken bir periyottayız.

Para politikası varsayımlarına gelecek olursak; Sn. Başkan’ın Davos’ta belirttiği gibi “ince ayar dönemi” içindeyiz. Merkez Bankası, önce enflasyon patikasına ve görünümüne bakacak. İlk yarıda daha dirençli seyredeceği görünen enflasyon itibariyle Merkez Bankası’nın atacağı adımlar eskiye göre daha sınırlı olacaktır. Cari enflasyon, nominal faizin üstünde olmakla beraber %9-10 aralığına yoğunlaşmış 12 aylık enflasyon beklentileri reel faizde hareket alanını var gösteriyor. Tabii bu noktada enflasyon denklemini bozabilecek başta kur olmak üzere, değişkenleri de ele almak lazım. Merkez Bankası, elindeki marjı değerlendirerek faiz indirme isteğine devam edecektir, ancak daha sınırlı adımlar atacak ve faiz indirimlerini artık 2 haneli baz puanlı seviyelerde gerçekleştirecektir.

  • “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Altın rezervi arttı

Türkiye’nin altın rezervi artış göstermesine rağmen, en yüksek  rezerve sahip ülkeler arasındaki yeri değişmedi. Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan bir önceki dönem raporunda 18. sırada yer alan Türkiye, 4. çeyrek raporunda da aynı sırada kaldı. Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından açıklanan  verilere göre, Türkiye’nin altın rezervleri 2019 yılı […]

Subscribe US Now

Betboo