‘Yerli ve milli’ uçak patronu Özmen, dünyanın en zengin kadınları arasında

admin

Forbes dergisi, eşi Fatih Özmen ile Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketinin sahibi olan iş kadını Eren Özmen’e bu yıl da servetini miras yoluyla değil sıfırdan iş hayatına başlayıp kendi çabalarıyla milyarder olan en zengin kadın girişimciler listesinde yer verdi.

Türkiye, Amerika’nın en hızlı büyüyen havacılık şirketlerinden Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) adını ilk kez bundan 3 yıl önce duydu. Türk kökenli Eren-Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu şirketin geliştirdiği Dream Chaser (Rüya Avcısı) uzay aracı için NASA 212.5 milyon dolarlık bir fon sağlamıştı. Büyük bir başarıydı çünkü Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon için de birçok hassas proje üstlenen SNC, o dönem NASA’nın uzay uçuşları için desteklediği üç Amerikalı şirketten biri olmuştu. Dream Chaser’ın ABD’deki uzay macerası sonra umulduğu gibi yürümedi. SNC geçtiğimiz sene sonunda uzay projesini kaybetti ve sonra birden hayatımıza bambaşka bir işle yeniden dahil oldu. Hatırlanacağı gibi, AK Parti Hükümeti’nin 7 Haziran seçimlerinden önce tanıtımını yaptığı ‘milli’ uçak projesinde de SNC vardı. Fakat, Savunma Sanayi Müsteşarlığı işi üstlenen SNC şirketine uçağın parçalarının en az yüzde 70’ini Türkiye’de imal etme şartı getirmek isteyince pürüz çıkmış, SNC’nin kurucuları Eren-Fatih Özmen, “Yüzde 70 yerli üretim şartı ilk aşamada çok güç, ancak 2023’te olabilir. Zaten henüz anlaşma bile imzalanmadı” yorumunu yapmışlardı.

Özmen, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzaya insan ve kargo taşıyacak uzay aracı yapma yetkisi verdiği üç şirketten biri SNC’den kaynaklanan 1,1 milyar dolarlık servetiyle Forbes’in ABD’de “Servetini Kendi Yapan En Zengin 50 Kadın Listesi”nde 16’ncı sırada gösterildi. Özmen, önceki yıllarda Forbes’ın listesinde daha alt sıralardaydı.
Eren Özmen’in eşiyle sahibi olduğu SNC, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile çalışma başarısı dışında dünyanın en yenilikçi 10 şirketi arasında yer alıyor. Nevada’da 1963’te kurulan SNC’yi 1994’te 20 elemanıyla satın alan Özmen çifti bugün firmayı ABD içinde 18 eyalette, 34 farklı yerde ve Türkiye, İngiltere ve Almanya’da faaliyet gösteren 3 bin çalışanlı “çok uluslu şirket”e dönüştürdü.
Alman “Dornier 328” uçaklarının tüm fikri mülkiyet haklarını alan Özmen çifti, “Dream Chaser” adını verdikleri uzay gemisinin geliştirilmesi çalışmaları yürütüyor. Çiftin ayrıca Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) ile gelişmekte olan ülkelere yönelik ortak bir çalışması bulunuyor.

Listenin ilk üç sırasındaki girişimci kadınlar

Forbes’in listesinde Little Caesars’ın ve Detroit Red Wings’in sahibi Marian Ilitch 5,1 milyar dolarlık net varlığıyla birinci sırada bulunuyor.
Listenin ikinci basamağında ise Cumhuriyetçi Partinin en büyük destekçilerinden ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yemin töreni komitesinde bulunan, 4,9 milyar dolarlık net varlığa sahip Diane Hendricks var.

Servetinin kaynağı medya gösterilen ve net varlığı 2,9 milyar dolar olan Oprah Winfrey ile 2,9 milyar dolarlık net varlığı olan benzin istasyonları ve mağazalar zinciri sahibi Judy Love, sıralamada üçüncülüğü paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Banvit'in yüzde 79,5'i resmen satıldı

Türk gıda şirketi Banvit, hisselerinin yüzde 79,5’inin Brezilya ve Katar ortaklığındaki TBQ Foods’a devri için ocak ayında yapılan anlaşmanın tamamlandığını ve hisselerin devir fiyatının hisse başına 12.07 lira olduğunu açıkladı. KAP’a yapılan açıklamaya göre devir fiyatı hisse başına 3.39 dolar olarak belirlendi. Bu tutar devir tarihindeki resmi kura göre 12.07 […]

Subscribe US Now

Betboo