YAYBİR’DEN KORSAN EĞİTİM KİTAPLARI OPERASYONU

admin

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) korsana karşı açtığı savaşı öğretim yılının başlamasıyla yoğunlaştırdı. Bir yandan basılı yayınlarda, diğer yandan dijital yayıncılık ve internet satışlarındaki korsana karşı büyük kazanımlar elde eden YAYBİR, şimdi de bandrolsüz olarak satışa sunulan ithal eğitim kitaplarını toplatıyor.

Eylül ayının gelmesiyle eğitim kitaplarına artan ilgi dikkat çekiyor. Özellikle dış kaynaklı, yabancı dildeki yayınlara talep büyük oranda yükseliyor. Korsan kitap yayıncıları bu kez de farklı bir haksız kazanç kapısına yönelerek, bandrolsüz olarak satılan korsan ithal eğitim kitaplarını piyasaya sürüyor.

Yasadışı şekilde satışa sunulan kitapları yakın takibe alan YAYBİR’in İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği sonucu, 31 Ağustos Pazartesi günü Fatih’teki bir kitabevinde 122 çuval kitaba el konuldu. Yapılan baskında ele geçirilen 4 bin 176 kitabın içinde dünyaca ünlü yayınevleri Oxford, Elsevier, McGraw-Hill, Wolters Kluwer, Wiley-Blackwell’e ait yayınlar bulunuyor.

E-KORSANA DA HAYIR

Kullanıcılarına mağaza açıp satış yapma olanağı sağlayan e-ticaret sitelerinde artan korsan kitap satışlarına da müdahale eden YAYBİR’in bir süredir devam eden girişimleri sonuç verdi. E-ticaret platformları konu hakkındaki hassasiyetlerini artırdı. YAYBİR’in sıkı takibe aldığı bu sitelere yaptığı ihbarlar sonucu e-korsan satışın engellenmesi için gerekli adımlar atılıyor. Bu işbirliği Türkiye’deki yayıncılığın geleceği açısından umut verici.

Pandemi dönemiyle birlikte evde geçirilen süre artınca dijital korsan da ciddi boyutlara ulaştı. Okurlar, suç olduğunu bilmeden pdf formatındaki dijital kitapları birbiriyle paylaşmaya başladı, internet sitelerinde verilen linklerle bu yayınların indirilmesi kolaylaştı. YAYBİR’in girişimleri sonucu yasadışı yayınlara link veren yüzlerce internet sayfası kapatıldı.

YAYBİR korsanla mücadelesini hem dijital kopyalar, hem yasadışı internet satışı, hem de kitap kaçakçılığı olmak üzere farklı cephelerde tüm gücüyle sürdürmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Temmuzda ihracat değer olarak yılın, miktar olarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi temmuz ayı sonuçlarına göre; inşaat malzemeleri sanayisi, ihracatta biri aylık biri de yıllık olmak üzere iki rekor kırdı. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı miktar olarak geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 21,7 arttı. 5,53 milyon ton ihracatla miktar olarak Ağustos 2013’ten […]

Subscribe US Now

Betboo Porno