Yatırımcılara özel hazırlanan bilinçlendirme eğitiminin ilki İstanbul’da gerçekleşti

kobipostasi

Bilinçli Yatırımcı Seferberliği eğitimlerinin ilki Gedik Yatırım, Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği ve Gündem Medya Grubu’nun işbirliği ile hafta sonu İstanbul’da gerçekleştirildi.

Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde finans piyasaları hakkında yatırımcıları bilgilendirmek üzere Gedik Yatırım’ın girişimiyle düzenlenen eğitim dizininin ilki, 20 Şubat Cumartesi Saat 13:00 – 17:00 arasında Point Hotel Barbaros’ta Aslı Şafak’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Genel hatlarıyla; yatırımcıların risk getiri tercihi ve profil tespiti, ekonomi ve sermaye piyasası ilişkisi, sermaye piyasası araçları ve dinamikleri (spot ve türev işlemler) konularının üzerinde durulduğu eğitimlerde yatırımcı hakları konularında da paylaşımda bulunuldu.

“Sürdürülebilir bir trend yakalanmalı”

Sunumuna ‘Finansal Piyasaların Asli Dinamikleri’nden söz ederek başlayan Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, sermaye piyasaları ile aktif ilgilenen kişi sayısının 70 bin olduğuna dikkat çekti.

Temel Sermaye Piyasası Ürünleri ile devam eden Ünver, Şirketin öz kaynaklar kaleminin çok iyi takip edilmesi gerektiğinin atını çizerek, “Şirketin net dönem karını sermayeye bölerek hisse başı karını elde edersiniz” dedi. Sürdürülebilir bir trendin, şirketlere yatırım yapılmasında bakılacak ilk unsurlardan biri olduğunu ekledi. Ünver, “Kitaplar reel hayatın gerisinden geliyor. Kitapları okuyun ama piyasa dinamiklerinden bağımsız yorum yapmayın. Teknik analiz doğru kullanıldığında işe yarayacaktır” şeklinde konuştu. Analiz Yöntemlerinin önemi ile konuşmasını sonlandıran Ünver, sunumunu yapmak üzere sözü Can Pamir’e bıraktı.

“Yatırımcıya özel profil analizi yapılmalı”

Profil tespitinin önemine dikkat çeken Can Pamir, her yatırımcıya ayrı profil analizi yapmak gerektiğini vurguladı. Uzun vadeli değer yönelimli yaklaşım ve kapsamlı araştırmaya dayanan karar süreçleri ile Gedik Yatırım’ın modern bir risk yönetimi sistemine sahip olduğuna dikkat çeken Pamir, “Ceket olmadı pantolon verelim uygulaması sermaye piyasaları ile örtüşen bir mantık değil” dedi.

Yatırımcıya uygun risk getiri tercihleri için yerindelik testinden söz eden Pamir, “Hepimiz arabamızla 180 km yapabiliyoruz ancak hiçbirimiz 180 km’ye çıkmıyoruz, risk getiri beklentileri önemli” diye konuştu. Yatırımcı – yatırım danışmanı ilişkisinin hassas ve çok değişken olduğunu, bu sebeple karşılıklı iyi bir iletişim çok önemli olduğunu dile getirdi. Gedik Yatırım’ın, büyüyen portföy yönetimi pazarında istikrarlı büyümesini sürdürerek, önümüzdeki dönemde hem yönettiği fon sayısını ve fon büyüklüğünü artırmayı, hem de fon performanslarındaki başarısını daha yukarılara taşımayı hedeflediğini belirtti.

“Volatilite hem alım hem satım opsiyon maliyetini artırır”

Yeni Nesil Finansal Ürünleri Türev Piyasaları hakkında bilgi veren SPYD Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kerik konuşmasına türev araçlarının tanımlamalarını yaparak başladı. “Volatilite artarsa hem alım hem satım opsiyonunun maliyeti artar” diye konuşan Kerik; opsiyon stratejileri için fiyat hareketlerinin, öngörüde bulunarak veya fiyat sıkışıklığına bakarak görülebileceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

'Azerbaycan, Türkiye'de üretilen domatesleri Rusya'ya ihraç ediyor olabilir'

Rusya’nın tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert, Türkiye’de üretilen domateslerin Azerbaycan menşe ile Rusya’ya ihraç edilmiş olabileceğini söyledi. Türkçe yayın yapan tr.sputniknews.com internet sitesinde yer alan habere göre; İnterfaks ajansına konuşan Dankvert, “Azerbaycan ile İran’ın Türkiye menşeli ürünlerin Rusya topraklarına sokulmasını önleme konusundaki faaliyetlerine yönelik incelemeler gerçekleştirdik. Bu […]

Subscribe US Now