YATIRIMCI GÜVENİ VE SERMAYE PİYASALARI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM DAHA

KOBİ Postası

Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA) ve Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) iş birliği ile ‘ERTA-TÜYİD IR&IR Platformu’ oluşturuldu.

Entegre Raporlama (Integrated Reporting – IR) ve Yatırımcı İlişkileri (Investor Relations – IR) alanlarını temsil eden ERTA-TÜYİD IR&IR Platformu, ihraççı şirketlerle yatırımcılar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve geliştirmek üzere ortak bir dil sunan ‘Entegre Raporlama’nın ülkemizde yaygınlaştırılmasını ve raporlama deneyiminin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla ortaya çıktı.

ERTA Kurucu Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güler Aras ile TÜYİD Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Selçuk’un Eş Başkanlığında yürütülecek IR&IR Platformu’nun amacı, kurumsal raporlamaya yön veren en kilit paydaşların başında gelen yatırımcılar ile ihraççı şirketlerin ortak ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak bir düşünce ve raporlama sistemini geliştirmek üzere farkındalık oluşturmak, yol göstermek ve desteklemek olarak belirlendi. Platform şirketlerin, yatırım kurumlarının ve sermaye piyasamızın gelişimine ve yatırımcı güveninin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yatırımcılar ve ihraççı şirketlerin Yatırımcı İlişkileri Birimleri ve Yönetimleri arasında köprü görevi üstlenerek; Entegre Raporlama çerçevesi, ilgili gerekliliklerin yönü, içeriği ve bu konudaki gelişmeler hakkında iletişimin güçlendirilmesi, yatırımcıların ve ihraççı şirketlerin Entegre Raporlama ile ilgili ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve bu konuda öneriler geliştirilmesi, entegre düşünce ve raporlamanın anlam, önem ve faydalarının anlatılması, bu kapsamdaki önemli bilgilerin ve gelişmelerin ihraççı şirketlerle paylaşılması Platform’un öncelikleri arasında olacak.

Diğer yandan, Entegre Raporlamanın yaygınlaştırılması amacıyla şirket üst yönetimlerinin bilgilendirilmesi ve katılımının sağlanması, entegre düşünce ve raporlama süreçleri ile örgütlenme yapıları konusunda deneyim paylaşımı ve raporlama yol haritası için ihraççı şirketlere rehberlik sağlanması konularında iş birliği yapmak da Platform’un hedefleri arasında yer alıyor.

ERTA Kurucu Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güler Aras konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “İş dünyasında yaşanan değişim ve dönüşüm ile birlikte paydaşların şirketlerden beklentileri de değişmeye başladı. Yatırımcılar, şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetsel performanslarının orta ve uzun vadede finansal değer ürettiğinin artık daha çok farkındalar. Kurumların, finansal performanslarının yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetsel risklerini şirket stratejisi ve operasyonlarına entegre edebilmeleri ve kurumsal raporlarını da bu kapsamda hazırlamaları bekleniyor. Yatırımcıların bu beklentilerine cevap veren “Entegre Raporlama”, entegre düşünce yapısını ve değer sunma anlayışını benimsemiş kurumların faaliyetlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

ERTA ve TÜYİD iş birliği ile hayata geçirdiğimiz IR&IR Platformu ile, yatırımcılar ve kurumlara ortak bir dil sunan Entegre Raporlama konusunda hem yatırımcılar hem de kurumlar nezdinde farkındalığı artırmayı ve kurumların deneyimlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Şirketler, yatırım kurumları ve sermaye piyasamıza önemli katkılar sağlamayı amaçlayan bu platformun oluşumunda TÜYİD ile iş birliği yapmaktan ve birlikte değer yaratmaktan memnuniyet duyuyoruz.’

TÜYİD Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Selçuk ise; “Sürdürülebilirlik, küresel bazda en önemli gündem maddelerinden biri olurken, yatırımcılar bu konuyu sahiplenen ana paydaş grubu olarak öne çıkıyor. Operasyonel ve finansal verilerin yanı sıra giderek artan oranda çevresel, sosyal ve yönetişim göstergeleri yatırım kararlarına entegre ediliyor. Entegre Raporlama, sürdürülebilirlik unsurlarını finansal metriklere dönüştürmek suretiyle yatırım kararlarının alınmasında önemli bir yol gösterici. Bizler Yatırımcı İlişkileri profesyonelleri olarak yatırımcıların ilk ve daimi iletişim noktasıyız. Yatırımcı beklentilerinin yönetim kademelerine aktarılması, şirket faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkilendirilmesi ve hedefler belirlenmesi suretiyle etkin bir stratejinin oluşturulması konusunda şirketlere yön verecek birimleriz. Şirketlerimiz ise farkındalık, ikna ve öğrenme sürecinde. ERTA-TÜYİD IR&IR Platormu ile şirketlerimizin entegre düşünce ve raporlama sürecine katkı sağlamayı hedefliyoruz. TÜYİD olarak şirketlerimiz ve sermaye piyasalarımızın gelişimi açısından büyük önem arz eden ve dünyada bir ilk olan bu iş birliğine imza atmaktan son derece mutluyuz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

FRİGO NEVNAK, RENAULT TRUCKS’IN TOPLAM ÇÖZÜMLERİNDEN VAZGEÇMİYOR

Frigo Nevnak, bu sene ikinci araç alımı yaparak filosunu yine Renault Trucks çekiciler ile güçlendiriyor. Son olarak Mart ayında Renault Trucks çekici alımı yapan Frigo Nevnak, pandemi sürecinde zorlaşan projelere rağmen filo yatırımlarına devam ediyor. Yeni teslim aldığı 8 adet Renault Trucks T 480 ile 80 çekicinin bulunduğu Frigo Nevnak […]

Subscribe US Now