YAPAY ZEKA’DAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN 10 GERÇEK

admin

OECD’nin ülkeler bazında 2014 yılında hazırladığı Bilim ve İnovasyon raporlarına değinen Dr.Müh Gülay Şavaş şunları söyledi:

“2014 Türkiye raporuna baktığımızda; Bilim ve inovasyon’da başarılı ilk 500 üniversite sıralamasında en sondayız. Yine aynı konudaki yayın sayısında en sonlardayız. İş dünyasında Araştırma ve Geliştirmeye yapılan harcamalarda en sondayız. Patentini aldığımız araştırma sayısı olarak son sıralardayız. İnovatif girişimcilikte en sonlardayız. Tüm bunlara rağmen, teknolojiyi yakalama noktasında son yıllarda yapılan başarılı çalışmalar ve genç nüfusumuz nedeniyle ümitsiz değilim. İş hayatında ve sosyal hayatımızda, teknolojiyi insanla birleştirebilir ve önce insan diyebilirsek, eğitim ve inovasyona yatırım yaparsak ancak bu şekilde yapay zeka ve bunun etkisinde “insan 2.0’a” doğru giden yolculukta başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

Yapay zekayı gündeme getirmeden önce yapılması gerekenler şunlardır:

Yapay zekayı masaya yatırmadan önce ipuçlarını sıralayan Dr.Müh Gülay Şavaş şunları anlattı:

1-Düşünmeyi yasaklayan değil, farklı fikir ve yaratıcılığı teşvik eden politikalar oluşturmadan yapay zekayı konuşamayız.

2-Teknolojiyi de içine alan, PISA kriterleri doğrultusunda işleyen yenilikçi bir eğitim politikasını konuşmadan yapay zekayı konuşamayız.

3-Öğrenmeyi öğreten, teşvik eden, sorgulayıcı, araştırmacı bir eğitim polititası tanımlamadan yapay zekayı konuşamayız.

4-Bireysel zekayı tam kullanmadan, geliştirmeden yapay zekayı konuşamayız.

5-Şirketlerde kurumsal zekayı oluşturan entegre bir bilgi yönetim sistemi kurmadan, yapay zekayı konuşamayız.

6-Araştırma ve geliştirmeyi bilmeden, yapay zekayı konuşamayız.

7-İnovatif girişimcilerimizi desteklemeden, yapay zekayı konuşamayız.

8-Teknoloji tarafından kullanılan insanlar değil, teknolojiyi kullanan, geliştiren insan bilinci yaratmadan yapay zekayı konuşamayız.

9-Politika, din, siyaset vb tüm bileşenlerden arındırılmış bir eğitim sistemi yaratmadan, yapay zekayı konuşamayız.

10-Teknolojiyi üretmeyi ve kullanmayı öğrenmeden, yapay zekayı konuşamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

OBA Makarna, paylarının yarısını Araplara devrediyor

Türkiye’de makarna sektörünün seçkin isimlerinden Oba Makarna, hissesinin yarısını Ortadoğulu bir firmaya devri için karar aldı. Oba Makarna, Türkiye’nin öyküsü bol firmalarından birisi. Gaziantep’te İpek Yem’in sahibi Özgüçlü ailesi tarafından satın alınmadan önce, 1966’da Selahattin Öztahtacı tarafından kuruldu. 2001’de Türkiye makarna pazarının yüzde 25’ine sahipken 2001 krizinde ciddi sıkıntıya girdi […]

Subscribe US Now

Betboo