WGI ve GE, yeni eğitim platformu üzerinden milyonlarca insana okuma yazma öğretmeyi hedefliyor

admin

WGI Worldwide ve GE yaptıkları açıklamayla, uygulama tabanlı yeni bir eğitim platformu olan Lyra’nın lansmanını yaptı. WGI ve GE işbirliğiyle geliştirilen Lyra, okuma ve yazma öğretmek için gelişmiş ses tanıma ve dokunmatik ekran analizi yapabilen yenilikçi teknolojilerden faydalanıyor.

Uygulama, WGI’ı dijital bir okuryazarlık eğitimi sağlayıcısına dönüştürürken, hem yetişkinler hem de çocuklar için okuryazarlık becerilerinin öğrenimini daha erişilebilir hale getiriyor. Uygulamanın 26 modülü, okuryazarlık için kanıta dayalı sentetik fonetik yöntemini baz alıyor ve WGI’ın altı yıllık yüz yüze eğitim deneyiminin üzerine inşa ediliyor.

WGI Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve Kurucusu Chance Wilson konuyla ilgili şunları söyledi: “Hiçbir zaman yeterli sayıda öğretmen olmayacağını ancak, daha şimdiden yeteri kadar mobil cihaz olduğunu, üstelik bu cihazların okuryazarlık eğitiminden faydalanabilecek insanların ellerinde olduğunu fark ettik. Yeni öğretmenler bulmak ve yeni topluluklarda programlar başlatmak için hızla çalıştık, acil ihtiyacı düşünerek daha fazlasını yapmak istedik.”

Altı yıl önce henüz on dört yaşında bir ortaokul öğrencisiyken WGI’ı kuran Wilson, mümkün olduğu kadar fazla insanı okuryazar yapmak konusunda son derece kararlı. Wilson, öncelikle memleketi Baton Rouge, Louisiana’da yüz yüze dersler vererek işe başladı. Orada düzeni oturttuktan sonra ulusal ve küresel çapta etkili olacak planlar geliştirdi ve sonunda GE’nin gönüllüler ve yazılım geliştiricilerinden oluşan küresel ağı üzerinden GE ile bir ortaklık geliştirme fırsatı buldu. Bugün Wilson ve GE, atılacak en önemli adımın çalışmaların dijital dünyaya taşınması konusunda hemfikir.

GE Global’ın Başkanı ve CEO’su Nabil Habayeb bu ortaklığı destekliyor ve şunları söylüyor: “Bu uygulamanın tüm dünyada yaratabileceği etkinin potansiyelini gördüğümüz için GE olarak bu çabayı sonuna kadar destekliyoruz. Karantina altında yeni beceriler geliştirmeye ihtiyaç duyan birçok insanın olduğu bu günlerde Lyra, okuryazarlıkla ilgili kaynaklara erişimi çok az olan ya da hiç olmayan ve COVID-19 salgını ile daha da kötüleşen bu süreçte, eğitim hizmetinden yeterli ölçüde yararlanamayan toplulukların önemli bir talebini karşılayabilir.”

Dünyada okuma veya yazma bilmeyen insan sayısı 700 milyonun üzerinde. Bu kişilerin iş bulma, kariyer olanaklarını geliştirme veya yüksek eğitim alma olanakları bu nedenle kısıtlanmış oluyor. Ayrıca, bu durum insanların ruh sağlığını da büyük ölçüde etkiliyor. Lyra tüm bu sorunlara çözüm sunmak için ortaya çıktı.

Lyra uygulaması uzay temalı ara yüzüyle ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Uygulamanın adıyla da örtüşen temada gece gökyüzünün en parlak takımyıldızı olan Lyra’ya yer verilmiş. Harf ve kelimeleri ekranda gösteren ve telaffuz eden uygulama, sonrasında kullanıcılardan bu harf ve kelimeleri sesli olarak söylemelerini istiyor. Ardından, güçlü ses tanıma teknolojisiyle yanıtları analiz ediyor. Uygulama ayrıca, telefonun dokunmatik ekranından da yararlanarak, öğrencilerden çalıştıkları harf veya kelimeleri yazmalarını istiyor ve ardından sonuçları analiz ederek onlara doğru mu yoksa yanlış mı yaptıklarını söylüyor.

WGI ve GE, uygulamanın diğer dillerde okuryazarlık dersleri de verebilecek yeni sürümlerini geliştirerek bu işbirliğini devam ettirmeye hazır. Uygulama şu anda iki yılın üzerinde bir eğitim süresini kapsayacak şekilde İngilizce okuryazarlık dersleri sağlıyor ve gerek anadil gerekse yabancı dil olarak İngilizce konuşan ancak bu dilde okuyup yazamayanlar için tasarlanmış. Uygulama şu anda Apple ve Android uygulama mağazalarından Lyra by WGI adıyla indirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2022’de iş gücünün yüzde 42’si mobil olacak

Geleneksel iş yapış modelleri teknoloji ile birlikte verimlilik ekseninde gelişiyor. Yapılan araştırmalar, 2022 yılına kadar dünyadaki iş gücünün yüzde 42,5’inin mobil çalışanlardan oluşacağına işaret ederken, şirketlerin bu modelle çalışan başına yılda ortalama 11 bin dolar tasarruf edebileceğini gösteriyor. Şirketler her bir mobil çalışanı için yılda ortalama 11 bin dolar tasarruf […]

Subscribe US Now

523 Origin Unreachable

523 Origin Unreachable


cloudflare-nginx