Vodafone’dan kadına şiddete “Kırmızı Işık” uygulaması

kobipostasi

Vodafone Türkiye, kadına şiddete karşı hayata geçirdiği “Kırmızı Işık” uygulamasıyla şiddete maruz kalan kadınların tek bir dokunuşla desteğe kavuşmasını sağladı.

Vodafone Türkiye’nin kadına yönelik şiddeti engelleyebilmek amacıyla hayata geçirdiği “Kırmızı Işık” uygulamasının tanıtım toplantısı Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Konuşmasında Türkiye’de kadına yönelik şiddet istatistiklerine değinen Süel, son 5 yılda 802 kadının şiddet sebebiyle hayatını kaybettiğini, 28 bin kadının 2013 yılında şiddete maruz kaldığını, Türkiye’de her 3 kadından 1’inin şiddete maruz kaldığını kaydetti.

Çifte sorumluluk anlayışıyla ticari faaliyetler kadar sosyal sorumluluklarını da önceliklendirdiklerini anlatan Süel, Vodafone Türkiye olarak kadınların ekonomik ve sosyal alanda güçlendirilmesine yönelik çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini, Türkiye’de giderek artan kadına yönelik şiddete karşı mobil iletişim teknolojisinin gücünü kullanmak için harekete geçip ‘Kırmızı Işık’ uygulamasını hayata geçirdiklerini anlattı.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede mobil teknolojilerin kritik önem taşıdığına işaret eden Süel, şunları kaydetti:

“Vodafone Türkiye olarak toplumsal değişimin ve gelişimin öncüsü olmak için çalışıyoruz. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın itici gücü konumunda bulunan telekomünikasyon sektörü ve ‘bilgiye anında erişim’ imkanı ile mobil iletişim teknolojileri, toplumsal dinamikleri, yaşantıları ve iş yapma biçimlerini kökünden değiştirebilecek çok güçlü bir potansiyel barındırıyor. Bu konuda bir dünya devinin iştiraki olarak bizim omuzlarımızdaki sorumluluk ise mobil iletişimin gücünü ülkemizde daha fazla birey için erişilebilir kılmak, sosyal inovasyon alanında örnek olacak atılımlarda bulunmak. Ticari faaliyetlerimizin yanı sıra sosyal yatırımlarımızla da, toplumumuzun gelişmesine, yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunma misyonuyla hareket ediyoruz.”

Mobil, inovatif çözümlerle sosyal dönüşüme olumlu katkıda bulunduklarını, kadının sosyal ve ekonomik statüsünü yükselten çalışmalardan daha fazlasına ihtiyaç olduğunu, Vodafone olarak kadına yönelik şiddetin, ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olduğuna inandıklarını belirten Süel, Vodafone Türkiye olarak sadece mahkemelerin uygun gördüğü kadınlar haricinde ihtiyacı olan tüm kadınlar için, kadına şiddetin durdurulması için Kırmızı Işık uygulamasını geliştirdiklerini belirtti.

Kırmızı Işık nasıl çalışıyor?

Vodafone Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor.

Uygulama, her kesimden kadının kolayca anlayabileceği basitlikte geliştirildi. Acil durumlarda ulaşılması istenen 3 kişi tek tuşla kaydedilebiliyor ve Salla&Uyar özelliğiyle telefonun sallanması ile kayıtlı kişilere mesaj ve konum bilgisi “Acil SMS” olarak gönderiliyor.

Ayrıca Alo 183, 155 Polis İmdat, Ambulans ve Jandarma acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Kırmızı Işık uygulamasında, kadına en yakın ASPB Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi adresleri, başvurabileceği kuruluşlar ve haklarıyla ilgili bilgiler de bulunuyor.

Şu an yalnızca android işletim sisteminde kullanılan uygulamanın, önümüzdeki süreçte diğer işletim sistemlerinde de kullanılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Index Grup kuruluşunun 25. yılında sağlam adımlarla büyümeye devam ediyor. Grubun 2014 ciro hedefi 2,266 milyar TL

Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Artım, Homend ve Teklos Lojistik’i barındıran Index Grup, 2013 yılı performansını ve önümüzdeki dönem hedeflerini açıkladı. Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri grubu Index, organik-inorganik büyüme planları ve “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu doğrultusunda 2014 için büyüme hedefini yüzde 10’a, ciro hedefini ise 2,266 milyar TL’ye […]

Subscribe US Now