Uzun vadede kurlarda düşüşün sağlanması zor

KOBİ Postası

Fed’in Haziran’da faiz artırıma gideceği beklentisinin fiyatlanmasının gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkilediğini görmekteyiz. Son toplantıdan piyasalar Haziran’da faiz artırımı olabileceği sinyalini aldı; ki diğer yandan gerek veriler, gerekse de Trump’ın sağlık yasasını geçirmesi, federal hükümetin kapanma tehlikesinin kalmaması gibi nedenler bu konuda bir pozitiflik yarattı. Fed opsiyonlarının Haziran ihtimalini %70’den %98’e doğru çıkarması piyasanın algısının nereye kaydığını gösteriyor.

Diğer taraftan USDTRY zaten 3.52 gibi önemli destek seviyelerine gerilemişti. Gelinen seviyelerin bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafından alım fırsatı olarak görüldüğünü görüyoruz, döviz talebi çok yüksek. USDTRY ve DTH kırılımları, kurun düştüğü noktalarda döviz mevduatlarındaki artış hızının arttığını ve USDTRY’nin de bu artan talebi takip ettiğini gösteriyor. 3,50 altında kalıcılık zordu. Uzun vadede kurlarda düşüşün zor olduğu bir kez daha teyit edildi.

Bugün ABD’de istihdam verisi açıklanacak, enflasyon trendi açısından önemli. Saatlik ücretlerde yüzde 0.3 artış bekleniyor. Bu alt kalem bir süre daha  Fed’in yıl sonuna kadarki faiz patikası hakkında fikir verecektir. Beklenti dahilinde ya da üzerinde bir rakam gelirse dolarda tekrar değerlenme olabilir ki bu da gelişmekte olan ülke paralarına yeni bir satış dalgası getirir. Bu durumda USDTRY’de 3.60’ın üzerine hareket devam edebilir.

S&P’nin bu akşamki olası değerlendirmesinde ana beklentinin herhangi bir değişiklik yapılmaması yönünde, ancak Ocak ayında negatife çekilen görünümün durağana çekilmesi halinde piyasalara olumlu yansımasını görebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sahte Google dökümanlar kimlik bilgilerinizi çalabilir

Usta kullanıcıları bile kandıran kötü niyetli bir “kimlik avı” e-postası son günlerde internette kol geziyor. İnternet devi Google tarafından da doğrulanan ve bildirilen bir şekilde kimlik avı e-postası, tanıdığınız birinden gelen olağan bir e-posta kimliğine bürünüyor. Bu e-posta, tıklandığı zaman bilgisayar korsanlarına Gmail hesabınıza tam erişim hakkı veren bir Google […]

Subscribe US Now